Güler: "Nükleer santral Sinop'a yapılacak"

Güler:
  • Giriş : 12.12.2007 / 13:31:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ''Nükleer santral yeri için Ankara alternatifler içindeydi. Biz o alternatifler içinden Sinop'u seçtik. Çalışmalarımızı Sinop üzerinde yoğunlaştırdık'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güler, Polonya Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Bogdan Kilch'in yaptığı ziyaretin ardından bir grup gazetecinin sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının "Nükleer santral için son dönemde Ankara'nın da adı geçiyor" şeklindeki sözleri üzerine Güler, bunun eski bir haber olduğunu belirterek, "Nükleer santral yeri için Ankara alternatifler içindeydi. Biz o alternatifler içinden Sinop'u seçtik. Şu anda tüm dikkatimizi ve çalışmalarımızı da Sinop üzerinde yoğunlaştırdık" dedi.

Nükleer santral yeri olarak Akkuyu'nun hazır olduğunu da belirten Güler, Sinop'ta ise bütün tesisleri, altyapısı, laboratuvarları olacak bir merkez düşündüklerini söyledi.

Enerjiyi beş sütun üzerine kurduklarını ve beşinci sütunun nükleer santral olacağını vurgulayan Güler, "Dokuz madde olarak açıkladığımız kriterleri görüşe sunduk. İlgili kurum, kuruluş ve uzmanların değerlendirmelerinden sonra kriterler netleşecek. Kriterlerin netleşmesinden sonra da nükleer santral yapmak isteyen firmaları davet aşamasına geçeceğiz" dedi.

"Elektrik ve doğalgaz piyasası kanunlarında değişiklikler yapılacak"

Bakan Güler, Elektrik Piyasası Kanunu ve Doğalgaz Piyasası Kanunu'nda uygulama sırasında karşılaşılan bazı zorluklar ve aksaklıklar bulunduğunu, bunların giderilmesi için milletvekillerinin bir çalışma içinde bulunduklarını söyledi.

Elektrikte arz güvenliğinin sağlanmasında yatırımların hızlandırılması için bazı değişiklikler yapılmasının bir ihtiyaç haline geldiğini vurgulayan Güler, "Kazakistan seyahatimden sonra, zannediyorum önümüzdeki hafta bu yasalarda yapılacak değişiklikler Enerji Komisyonu'nda görüşülür" diye konuştu.

Yasalarda yapılacak değişikliklerde enerji yatırımlarına bazı teşvikler getirileceğini açıklayan Güler, teşvikleri şimdiden açıklamanın ise erken olacağını kaydetti. Güler, "Bunları açıklamak erken olur, fakat şunu söyleyeyim arz güvenliği açısından önemli sayılabilecek değişiklikler olacak" diye konuştu.

Türkiye'de enerji yatırımlarına oldukça fazla ilgi olduğunu, fakat bunların yapımını hızlandırmak gerektiğini anlatan Güler, "Yatırımları süratlendirmek için mutlaka bazı adımların atılması gerekiyor, şu anda bunu değerlendiriyoruz" dedi.

Türkiye-Suriye arasında yapılan işbirliği anlaşması

Bir gazetecinin Türkiye ile Suriye arasında imzalanan siyasi, güvenlik, ekonomi, enerji ve su konularında işbirliği anlaşmasını hatırlatarak, "Suriye, İran doğalgazını istiyor. Bu gazı Türkiye üzerinden alması söz konusu olacak mı?" şeklindeki sorusu üzerine Güler, "Suriye'nin böyle bir isteği var. Bu noktada İran da gayet istekli. Fakat bu konuyu üçlü olarak ayrıca görüşmemiz gerekiyor" cevabını verdi.

Bir basın mensubunun "Üçlü bir anlaşma olur mu?" şeklindeki sorusu üzerine Güler, konu üç ülkeyi ilgilendirdiği için, üçlü olarak ele alınması gerektiğini, fakat konunun detaylarını açıklamanın şu anda erken olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious