Güler: Papa'nın ziyareti önemli bir fırsattır

Güler: Papa'nın ziyareti önemli bir fırsattır.4195
  • Giriş : 01.12.2006 / 00:00:00

Muammer Güler, Papa'nın ziyaretinin tarihi bir anlamı olduğunu belirterek, ''Türk halkının dostluk, barış mesajlarını Hristiyan dünyasına aktarması bakımından da önemli bir fırsat olmuştur.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Papa 16. Benediktus'u, Roma'ya uğurlayan İstanbul Valisi Muammer Güler, Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde ziyareti değerlendirdi.

Papa'nın ziyaretinin dinler arası diyalog için önemli bir fırsat yarattığını kaydeden Güler, şunları söyledi:

''Kültürler arası anlayışın geliştirilmesi anlamında da büyük bir fırsat yaratmıştır ve çok daha önemlisi Türk halkının dostluk, barış mesajlarını Hristiyan dünyasına aktarması bakımından da önemli bir fırsat olmuştur.

Kendisine giderken de ifade ettiğimiz gibi ülkemiz hem Müslüman kimliğiyle, aynı zamanda laik ve demokratik bir cumhuriyet olması itibarıyla da dinler arasında, kültürler arasında barışın, diyaloğun sağlanması bakımından son derece etkin bir role sahiptir.

Yaptıkları ziyaretler, verdikleri mesajlar, bundan önceki birçok yanlış anlaşılmayı ve incitici bir takım ortamı telafi etme anlamında da bir fırsat olarak kendileri tarafından değerlendirilmiştir.''

Ziyaret dolayısıyla aldıkları güvenlik önlemlerinin bir kısmının abartılı olarak algılandığını da kaydeden Güler, ''Dünyanın her yerinde çok hassasiyet arz eden gezilerde bu tür önlemler alınıyor. Ben, bunun İstanbullular tarafından anlayışla karşılandığına inanıyorum'' dedi.

Vali Güler, doğabilecek herhangi bir olumsuzluğun, ziyaretin amaçlarını gölgeleyebileceği ihtimali düşünüldüğünde, bu sıkıntıların anlayışla karşılanması gerektiğini söyledi.

-''ÖMRÜM OLURSA GELMEYE ÇALIŞIRIM''-

Ziyarette herkesin üzerine düşeni başarıyla yaptığını belirten Güler, başta güvenlik güçleri ve basın mensuplarına teşekkür etti.

Güler, ''Basın, çok büyük emek sarf etti. Çok büyük görev üstlendiler. Başarılı bir gezi olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin imajı bakımından da önemli bir fırsat olmuştur''diye konuştu.

Papa 16. Benediktus'un, Türkiye'den ayrılırken İstanbul'u tanımaktan çok büyük bir mutluluk duyduğunu ifade ettiğini hatırlatan Güler, şöyle devam etti:

''Papa, İstanbul'un aslında görülmesi gereken bir çok yeri daha olduğunu, adeta bir rüya şehir olduğunu, kalbini burada bıraktığını söyledi. Ben de kendilerinin 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul'u mutlaka bir kez daha ziyaret etmeleri gerektiğini belirttim. Papa da 'Ömrüm olursa gelmeye çalışırım' dedi. Ben de kendisine uzun ömürler diledim.''

-PAPA ÇELİK YELEK GİYMEDİ-

Papa 16. Benediktus'a ziyareti sırasında çelik yelek giymesinin önerildiğine ilişkin haberler hatırlatılarak, çelik yelek giyip giymediği sorulan Vali Güler, ''Hayır, kesinlikle öyle bir şey söz konusu değil. Zaten onun çelik yelek giymesine gerek kalmayacak bir güvenlik hassasiyeti uygulandı'' diye konuştu.

Fener Rum Patriği Bartholomeos da Papa 16. Benediktus'un ziyaretiyle ilgili olarak, ''Her şey güzel. Herkes memnun. Kazasız belasız dediğimiz gibi Allah'a şükür. İnşallah bu verimli ziyaretin meyvelerini ileride hepimiz tadacağız'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious