Güler Sabancı: Geniş dünya görüşü lazım

Güler Sabancı: Geniş dünya görüşü lazım.9779
  • Giriş : 14.04.2008 / 16:44:00

Güler Sabancı, Avrupa'nın coğrafi bir kavram olarak kalmaması gerektiğini belirterek, "Genişletilmiş bir dünya görüşü lazım. Bu görüş, değişik kültürleri kucaklamalı" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabancı, Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası tarafından düzenlenen toplantıda, ülkeler arası köprü kurma konulu bir konuşma yaptı.

Dünyalar ve kültürler arasında köprü kurmanın çok önemli olduğunu vurgulayan Sabancı, 21. yüzyılın köprü inşa etme yeteneğine en fazla ihtiyaç duyulacak yüzyıl olacağını söyledi.

Avrupa'nın, elindekiyle yetinmek ve elindekine odaklanmanın yeterli olduğunu düşündüğünü ifade eden Sabancı, şöyle konuştu:

"Geçmişi düşünüyor ve dünyanın merkezinde olduğunu zannediyor. Fransa ve Almanya anlaşamazsa sanki tüm birlik çöker gibi bir düşünce var. Türkiye gibi ülkeler belirli mesafede tutulmalıdır diye bir düşünce söz konusu. 20. yüzyılın büyüklüğünü yaratanlar ile 21. yüzyılın büyüklüğünü yaratanlar aynı olmayabilir, bunu her gün görüyoruz. Avrupa, coğrafi bir kavram olarak kalmamalı. Aksi takdirde Avrupa Birliği var olamaz. Genişletilmiş bir dünya görüşü lazım. Bu görüş, değişik kültürleri kucaklamalı. Türkiye, İtalya gibi ülkelerin de yardımıyla bu yeni görüş deneyiminde Avrupa'ya yardımcı olabilir."

Güler Sabancı, İtalya ile Türkiye arasındaki ilişkilere de işaret ettiği konuşmasında 1885'te kurulan İtalyan Ticaret Odasının dünyadaki ilk örneklerinden biri olduğunu ve iki ülke arasında köprü kurma konusunda katkıda bulunduğunu kaydetti.

Büyük babası Hacı Ömer Sabancı'nın Kayseri'den çıktığı köyden Adana'ya kadar yürüdüğünü, Adana'da zengin toprakları ve pamuk üretimi yapılan toprakları gördüğünü anlatan Sabancı, büyük babasının hayırseverlik anlamında yaptığı en önemli şeyin kendi köyü ile başka köy arasında köprü kurmak olduğunu ifade etti.

Sabancı Üniversitesinin kuruluşuna da değinen Güler Sabancı, "Üniversitenin kurulma fikri ortaya çıktığında çok heyecanlandım. Benim gibi bir iş kadınının karşı tarafı anlayabilmesi çok önemli. İş dünyası ile üniversite arasındaki farkı anlayabilmek, köprü kurmak çok önemli. Üniversite ile iş dünyası arasında bir boşluk olduğunu gördüm ve köprü kurmak gerektiğini algıladım'' şeklinde konuştu.

Türkiye'de İtalyan Ticaret Odası Başkanı Giuseppe A. Moggi de, köprüler olmadan uçurumların geçilemeyeceğini, gelecekle bağlantı kurulmak isteniyorsa kültür, eğitim ve daha birçok alanda köprü kurulması gerektiğini vurguladı.

Bu arada, toplantının ardından Moggi, Güler Sabancı'ya üstünde La Scala Tiyatrosunun tarihçesinin yer aldığı bir plaket verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious