Güler: ''Seçimler demokrasinin şölenidir

Güler: ''Seçimler demokrasinin şölenidir.4195
  • Giriş : 04.02.2009 / 14:44:00
  • Güncelleme : 04.02.2009 / 14:52:54

Vali Güler, ''Seçimler demokrasinin şölenidir. Seçimler demokrasi için çok önemli bir değerdir. Bu değerin iyi korunması ve saygı gösterilmesi gerekmektedir."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, seçimlerin demokrasinin şöleni, demokrasi için çok önemli bir değer olduğunu belirterek, mülki idare amirleri ve güvenlik güçlerinin seçimin hoşgörü ortamı içinde geçmesi konusunda her türlü görevi titizlikle yerine getireceğini söyledi.

Güler, ilçe kaymakamları, jandarma ve emniyet yetkilileri ile yerel seçimlerde alınacak tedbirleri görüşmek üzere Afet Yönetim Merkezi'nde bir araya geldi.

Yaklaşık 1,5 saat süren toplantının ardından basın mensuplarına açıklama yapan Güler, seçimin, Anayasa, Mahalli İdareler Yasası, Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Yasa, Yüksek seçim Kurulu ile bu konuda alınan il ve ilçe seçim kurullarının aldığı kararlar doğrultusunda yapılacağını anımsattı.

Güler, seçimlerin, yargı organlarının yönetimi ve denetimi altında gerçekleştirileceğini hatırlatarak, genel olarak kamu güvenliğinin ve huzurunun sağlanması ile kanunsuz eylem ve işlemlerin önlenmesinin mülki idare amirleri ve güvenlik güçlerinin yetkisinde olduğunu kaydetti.

Vali Güler, ''Seçimler demokrasinin şölenidir. Seçimler demokrasi için çok önemli bir değerdir. Bu değerin iyi korunması ve saygı gösterilmesi gerekmektedir. Mülki idare amirleri ve güvenlik güçleri, seçimin hoşgörü ortamı içinde geçmesi konusunda her türlü görevi titizlikle yerine getirecektir'' dedi.

Siyasi partilerin ve adayların, yasalarla tanınan hak ve imkanlarını kullanmaları yönünde tam bir güven ortamı sağlanırken, halkı rahatsız edecek, huzurunu bozacak tarz ve hareketlerin önüne geçilmesi için çalışacaklarını dile getiren Güler, sözlerine şöyle devam etti: ''Toplantıda özellikle seçimler ve seçim propagandasına yönelik olarak gürültü ve görüntü kirliliğine sebep olunmaması ile ilgili tedbirlere çok büyük önem verdik. Seçimlere kadar siyasi partilerin flama, afiş, bayrak, pankart gibi bazı propaganda malzemelerini değişik yerlere astıklarını görüyoruz. Ancak kanunların öngördüğü kesin hükümler var. Kanunlar özellikle kavşak, meydan, cadde ve benzeri yerlerde afiş, bayrak ve pankartların asılmamasını öngörüyor. Ayrıca belli yerlerde il, ilçe ve belde merkez binalarında, kapalı yerlerde, parti taşıtlarında, adayların özel taşıtlarında, konvoylarda, mitinglerde, salon toplantılarında, miting ve toplantı günlerinde propaganda amaçlı afişler ve duvar ilanları asılabiliyor. Ancak seçim sürecinde, 9 Marta kadar olan süre içinde mülki idare amirlerinin ve güvenlik güçlerinin yetkisi dahilinde bu düzenlemeler yapılacaktır.''

Güler, il ve ilçe seçim kurullarının son 20 gün içinde afiş, pankart, bayrak ve flamaların asılacağı yerler için ayrı bir düzenleme yapacağını hatırlatarak, ''Mülki idare amirlikleri, 9 Marta kadar afiş, pankart, bayrak ve flama gibi propaganda malzemelerinin asılmaması yönündeki YSK kararlarını titizlikle uygulayacaklardır'' diye konuştu.

'GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ YARATILMAYACAK''

İstanbul Valisi Muammer Güler, mülki idare amirlerinin, ''afiş, pankart, bayrak ve flamaların, özellikle siyasi partilerin bina ve seçim binaları önündeki sokak ve caddelere taşmayacak, görüntü kirliliği yaratmayacak ve trafiği de etkilemeyecek tarzda asılması konusunda her türlü tedbiri alacağını'' vurgulayarak, şunları kaydetti: ''İstanbul'da şu ana kadar sandık ve seçmen sayıları netleşmedi ancak 2007 yılında yapılan seçimlerde 7,5 milyona yakın seçmen, 1650 sandık bölgesinde oy kullandı. Benzeri rakamlar bu seçimde de açıklanacaktır. İstanbul'da emniyet ve jandarma dahil 16 bin güvenlik görevlisiyle seçime ilişkin önlemleri alacağız. Ön tedbir planları hazırlandı. Her ilçe kaymakamı, bulunduğu ilçede seçime katılan siyasi parti ve adaylarla gerekli toplantıları yaparak, alınacak tedbirleri tekrar görüşecek ve bir mutabakat temin edecek. İstanbul genelinde aynı tedbirler benzeri şekilde uygulanacak.''

Vali Güler, seçimin huzur ve güven ortamı içinde geçirilmesi için gerekli tedbirleri alacaklarını dile getirerek, ''Şehrimize sahip çıkalım, şehrimizi seçim propagandasında kirletmekten kaçınalım, halkı rahatsız ve huzursuz edecek şekilde hoparlörle veya sesli propagandalardan kaçınalım'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*