Güler: Türkiye enerjide çekici bir ülke

Güler: Türkiye enerjide çekici bir ülke.9750
  • Giriş : 04.09.2008 / 20:13:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin enerji yatırımları bakımından çok çekici bir ülke haline geldiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bakan Güler, Kazakistan'ın başkenti Astana'da düzenlenen ''3. Avrasya Enerji Forumu''na katılmasının ardından, Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sauat Minbayev ile Kazenerji (Kazakistan Petrol Gaz ve Enerji Sektörü Organizasyonları Derneği) Başkanı Timur Kulibayev ile görüştü.

TÜSİAD Enerji Çalışma Grubu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü;nün başkanlığındaki TÜSİAD heyetinin de yer aldığı basına kapalı yapılan görüşmelerde iki ülke arasındaki enerji yatırımlarının ele alındığı öğrenildi. Bakan Güler, temaslarının ardından, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, 4 gün süren Türkmenistan ve Kazakistan temaslarının oldukça verimli geçtiğini söyledi.

Kazakistan'da gerçekleştirdiği görüşmelerde daha çok petrol ve diğer enerji yatırımları konularının ele alındığını ifade eden Bakan Güler, TPAO'nun bu ülkedeki faaliyetlerini artırmayı amaçladıklarını belirtti. Kazakistan milli petrol şirketi KazMunay Gaz ile TPAO'nun yüzde 49 hisse sahibi olduğu KazTürkMunay şirketinin yeni sahalara açılması için teklif sunduklarını belirten Güler, Kazak yetkililerin bunu değerlendireceklerini söylediklerini kaydetti.

Shell ve Lukoil gibi büyük petrol şirketlerinin temsilcilerinin de katıldığı ''Enerji Forumu''nda, yabancı yatırımcıların Türkiye'ye çok fazla ilgi duyduklarını gözlemlediğini anlatan Bakan Güler, ''Türkiye şu anda enerji yatırımları bakımından çok ilgi çekici bir ülke haline geldi. Burada büyük ölçüde Türkiye konuşuldu. Türkiye'de yapılan yenilenebilir enerji yatırımları ve özelleştirme konularına büyük ilgi duyuyorlar. Bu bizim açımızdan sevindirici'' şeklinde konuştu.

Bakan Güler, bir soru üzerine, Türkmenistan ve Kazakistan ziyaretlerinin Kafkaslar'da son zamanlarda yaşanan gelişmelerle ilgisinin olmadığını, daha önceden planlanan bir ziyaret olduğunu bildirdi. Aralarında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Mehmet Uysal, Botaş Genel Müdürü Saltuk Düzyol ve Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt A.Ş (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya'nın da bulunduğu Güler başkanlığındaki heyet, daha sonra Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sauat Minbayev'in verdiği iftar yemeğine katıldı.

Bakan Güler ve beraberindeki heyet, yemeğin ardından bu gece özel uçakla Türkiye'ye dönecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*