Güler: 'Türkiye'yi Ankara'dan yönetmiyoruz'

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, "Biz Türkiye'yi Ankara'dan yönetmiyoruz.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir dizi temas ve incelemelerde bulunmak üzere beraberinde 7 Genel Müdür ile Malatya'ya gelen Bakan Güler, Vali Halil İbrahim Daşöz'ü makamında ziyaret etti.

Bakan Güler burada yaptığı açıklamada, nükleer enerji konusunun gündemlerinde en üst sırada olduğunu ve nükleer enerji santrali kuracaklarını söyledi.

Türkiye'nin enerji sıkıntısı bulunmadığını hatta ithal eder durumda olduklarını belirten Bakan Güler, 1 milyon 100 bin kaçak elektrik kullanıcısı yakanlandığını kaydetti.

Türkiye'nin enerji karnesinin sorulması üzerine ise Bakan Güler şu yanıtı verdi: "Bunun kararı vatandaşlarımız verecek. Malatya'ya geldik. Malatyalı hemşehrilerimiz bize karnemizi verecek. Bu soruyu onlara sorun."

Enerji Piyasası Üst Kurulu'nun (EPDK) lisanssız bayilere akaryakıt ikmaline devam ettikleri gerekçesi ile kestiği 1.6 milyar YTL cezanın Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu tarafından durdurulmasına ise Bakan Güler, hukuki kurumların kararlarını tartışmadıklarını söyleyerek cevap verdi.

2003-2006 yıllarında Botaş'ı zarara uğrattıkları gerekçesi ile Botaş Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Takuyiddin Bilgiç ve 3 yönetici hakkında açılan davaya ise Bakan'ın yorumu şu şekilde oldu: "Böyle birşey söz konusu değil. Neticede doğrular ortaya çıkacak. Çok başarılı bir çalışma sürdürüyoruz. Sizde bunlardan dolayı doğalgazı kullanıyorsunuz. Bu bir iddia sadece. Gerçekler ortaya çıkacaktır." Bakan Güler Hrant Dink'le ilgili soruları ise cevapsız bıraktı.

Bakan Güler şunları söyledi: "2 günlük bir Malatya ziyaretimiz söz konusu. 7 Genel Müdürümüzle Malatya'mıza çıkarma yaptık. Burda yatırımlarımızı yerinde görelim. Malatyalı vatandaşlarımızla hizmetlerimizin nasıl yürüdüğünü yerinde denetleyelim. Hem onlarla bir hasret giderelim, hem de önümüzdeki günlerde neler yapabileceğimizi yerinde görelim diye Malatya'mızı ziyaret ettik. Malatya bizim için çok önemli bir il. Sadece benim Bakanlığı'mın 180 trilyonluk yatırım oldu. Devlet Su İşleri, Tedaş, Botaş en büyük yeri tutuyor. Ayrıca da 70 bin ton kömür dağıttık. Bu kömürleri parasız dağıttık. Gece gündüz çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Bakan Güler, Hasançelebi bölgesinde bulunan madenler konusunu değerlendirdiklerini ifade ederek, "Maden İşleri Genel Müdürü'müz ve MTA Genel Müdürü'müz de geldiler. Onlarda konuyu yakından inceliyorlar. Malatya'ya yeni bir kalkınma şansı olarak bu madenler üzerinde duracağız. Mermer zaten çok iddialı olduğumuz bir sektör. Dünyada İtalya ile yarışıyoruz. Profilit konusunda da iyi bir çalışma sürdüreceğiz. Bu çalışmaları da yakından takip edip projelendireceğiz." şeklinde konuştu.

Kendisine kaysı hediye edilen Bakan Güler, en büyük enerji kaynağının hediye edilen paketin içerisinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious