'Güler yüzlü olma da ibadet hükmündedir'

  • Giriş : 13.02.2006 / 00:00:00

Diyanet İşleri Başkanlığı; yolda bulunan ve başka insanlara zarar verebilecek maddelerin kaldırılmasının; güler yüzlü olmanın ve insanlara güzel söz söyleminin de ibadet hükmünde olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu hutbede; ibadet ve kulluk, Allah'a gönülden yönelmek, iyi ve güzel bir niyetle, O'nun rızası için salih amel işlemek, emir ve yasaklarını tutarak itaat etmek, imanı güzel söz ve davranışlara dönüştürmek olarak açıklanacak. İbadetin; hayatın bütününü kuşatan bir kulluk göstergesi olduğu kaydedilecek hutbede; "Bu itibarla Allah'a ibadet ve kulluk; namaz, oruç, hac ve zekât gibi dinen belirli şartlara ve vakitlere bağlı olan bazı özel ibadetleri kapsadığı gibi; kişiye Allah katında değer ve sevap kazandırıcı her türlü güzel söz ve salih amelleri de kapsamaktadır." denilecek.

Hutbede, namaz kılmanın, oruç tutmanın, zekât vermenin, hacca gitmenin mutlaka yerine getirilmesi gereken bir ibadet olduğu gibi; başta ana-baba ve aile fertleri olmak üzere; eş- dost, komşu ve akrabalara karşı görev ve sorumlulukları yerine getirmek; hasta, yaşlı, ihtiyaç sahibi ve engelli kimselere maddeten ve manen yardımcı olmak; ruh, beden ve çevre temizliğine riâyet etmek, zararlı maddeleri yollardan kaldırmanın da birer ibadet olduğu belirtilecek. Hutbede, "Aynı şekilde; insanlara güzel söz söylemek, güleryüz göstermek, selâm vermek, kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmek, insanlar arasında adâletle hüküm vermek, kazancı helâl yollardan temin etmek, İslâmî prensiplere uygun olarak ticarî ve iktisadî faaliyetlerde bulunmak; hatta her çeşit haram ve günahtan uzak durmak yine başlıbaşına birer ibadettir" ifadelerine yer verilecek.

Hutbede ibadetlerin; insanları her türlü zararlı alışkanlıklardan, günahlardan, fuhşiyyattan, yanlış söz ve davranışlardan uzaklaştırıp, ahlaki güzelliğe kavuşturduğu da vurgulanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious