Güler'den, özel sektöre sert çıkış

  • Giriş : 03.08.2006 / 00:00:00

Enerji Bakanı Hilmi Güler, maliyetlerden yakınan özel sektöre "Hodrimeydan" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Önder Karaduman’ın açıklamalarına da sert tepki gösteren Güler, “Doğalgaz ucuzken niye yatırım yapmadınız. ‘Yerimiz dar’ demeyin. Korumacı olmadığımıza göre bizden korumacılık beklemeyin. Hakkaniyetli, tutarlı, vicdan sahibi ve dürüst” olun dedi.

Güler, 1. Türkiye Elektrik Piyasası Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bazı arkadaşlar uygun fiyatla doğalgaz aldıkları dönemde bile yatırım yapmadılar. Karar verilsin o zaman, kamu mu özel mi yapacak? Alacak varsa, Yap-İşlet, Yap-İşlet-Devret’lere doğalgaz verdiğimiz fiyattan verelim. EÜAŞ’ın aldığı fiyattan daha ucuza otoprodüktörlere, sanayiye veriyoruz. Hantal, verimsiz denen kamu o zaman nasıl çalışıyor” diye konuştu.

MÜHENDİSÇE KONUŞMA TARTIŞMASI

Elektrik Üreticileri Derneği Başkanı Karaduman’ın açıklamalarına isim vermeden yanıt veren Güler, şeffaflık döneminde olduklarını belirterek, “Maliyet unsurlarını açalım. Gelin kontrol edelim. Lütfen mühendisçe konuşalım. Konuyu bilenler kamuda da özel sektörde de var. Hodrimeydan. İşte piyasa, işte ihtiyaçlar” dedi.

Karaduman dün yaptığı açıklamada, “284 dolara alıyoruz. Kar etsem kapatır mıyım? Bakan, EÜAŞ’ın maliyetini NASA sırrı gibi saklıyor. Mühendisçe konuşsun, mühendis rakam söyler” demişti.

Kamu maliyetlerinin gizlendiğinin söylenmesine tepki gösteren Güler, 2.3 katrilyon lira borç ile devraldıkları enerji KİT’lerinin borçlarını ödediklerini, 3.6 katrilyon lira tutarında dış kredi ödemesini yaptıklarını, 1.1 katrilyon lira vergisini ödediklerini anlattı. Yaratılan 10-13 katrilyon liralık değerin daha önce nereye gittiğini soran Güler, şöyle konuştu:

“SADECE ŞİRKETLERİ DEĞİL HALKI DA DÜŞÜNÜYORUZ”

“3.5 yıldır zam yapmıyoruz. Nasıl oluyor? Çünkü zihniyet değişimi yaptık. İşi bilen arkadaşlar geldi. Beceriksizlikle suçlanan kamu daha fazla yatırım yapıyor. Özel sektör daha ne bekliyor o zaman? Hem doğalgazı EÜAŞ’tan en az yüzde 20 daha ucuza alıyor. Daha da verimli. Üretimde yüzde 2.5 payı olan bir grup, ‘Kriz var, öldük, bittik’ diyor. Varsa hep beraber aynı gemideyiz. ‘Yerimiz dar’ demeyelim. Biz, halkımızı, tüketicimizi de gözetmek zorundayız. Sadece bir grup yok. 3.5 yıldır zam yapmayarak her aileye günlük beşer ekmek katkımız oldu bizim. Korumacı ekonomi uygulamadığımıza göre göre bizden korumacılık beklemeyin. Liberal piyasa koşulları belli.”

Büyük şirketlerin birçoğunun, otoprodüktörlere daha ucuz gaz verdiklerini bilmediğini, kendisinin açıklaması ile öğrendiklerini ifade eden Güler; sanayide üretim yapıp ekonomiye katkıda bulunsun diye otoprodüktörlere ucuz gaz verdiklerini, onların ise bunun yarısını sattığını kaydetti. Güler, “Doğalgazın ucuzladığı dönemde fiyatı düşürmediler ama. Hakkaniyet, tutarlılık, vicdan ve dürüstlüğü bir araya almamız lazım. Dulu, yetimi de düşünmek zorundayız. Sizi de (özel sektör). Enerji politikası bir bütündür” dedi.

“ÖZEL SEKTÖR SAATİNİ YENİDEN AYARLASIN”

Enerji politikasının olmadığı açıklamalarına da tepki gösteren Güler, bazı özel sektör kuruluşlarının tek bir santral için ilkeler yerine çıkarları öne alıp sorun yarattığını söyledi. Bu nedenle halkın da yanlış yönlendirildiğini savunan Güler, dengeleme-uzlaştırma uygulaması ile başlayan yeni döneme işaret ederek, “Bazılarının saatleri çok yavaş çalışıyor, bazılarının durmuş. Enerjide saatler çalışıyor. İlk defa kamu olarak biz hızlı koşuyoruz. Bize yetişmeleri lazım. Kafaları değiştireceğiz. Saatleri yeniden ayarlayacağız. Plakları DVD’ye çevireceğiz. Plakların yeri müzelerdir. Artık yeni ses düzeni lazım” dedi.

EGO’YA ÖDEME PLANI

Güler, toplantı sonrası, gazetecilerin sorularını yanıtlarken de, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı EGO’nun BOTAŞ’a olan borçları için ödeme planı yapıldığını, borçların hızlı bir biçimde ödeneceğini söyledi. Güler, hem kamunun hem de EGO’nun ödeme dengelerine işaret ederek, “Karşılıklı görüşmeyle sorun çözülmeye başladı” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious