Güler'den, yeni enerji çalışmalarıyla ilgili bilgi

Güler'den, yeni enerji çalışmalarıyla ilgili bilgi.9982
  • Giriş : 03.05.2008 / 18:27:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tüm Türkiye'de akkor lambaları değiştirerek elde edilecek enerji tasarrufu sayesinde 2-3 ayda 2 adet Keban Barajı ve 140 milyon yetişkin ağaçlık zengin bir orman kurulabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TEMA Vakfı tarafından düzenlenen ''Türkiye Enerjisini Arıyor'' konulu 3. Genç TEMA Ulusal Çevre Kongresinde konuşan Güler, enerji politikasında en önemli 4 ayağın ekoloji, ekonomi, diplomasi ve hukuk olduğunu söyledi.

Alternatif enerji kaynaklarından olan hidrojen enerjisinin sadece su ve güneşin bulunduğu yerlerde kolaylıkla elde edilebildiğini ifade eden Güler, hidrojen enerjisi yaygınlaştığında petrol savaşlarının, komşular arası çekişmelerin olmayacağını, suyu ve güneşi olan herkesin kendi enerjisini üretebileceğini dile getirdi.

Güneş, rüzgar, jeotermal, dalga enerjisi gibi alanlardaki çalışmalara da değinen Güler, ''Bunlar, diğer ülkelerle başabaş çalıştığımız, aynı anda, aynı kulvarda koşmaya başladığımız alanlar'' dedi.

Güler, bioyakıt konusunda ise fındık kapsülü gibi atıklardan bioetanol ve biogaz üretilebileceğini, bu konuda çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalar sonucunda hem Türkiye'nin dışa bağımlılığının azalacağını hem de kendi haline bırakıldığında etrafı kirletecek atıklardan ekonomik fayda elde edileceğini anlattı.

Türkiye'nin elektriğinin yüzde 50'sini doğal gazdan, kalanını ise kömür ve su kaynaklarından elde ettiğini, gelişmiş ülkelerde ise yenilenebilir ve nükleer enerjinin de dahil edilmesiyle, elektrik üretiminin 5 ayak üzerinde dengeli olarak dağıldığını aktaran Güler, rüzgar enerjisi konusunda ise ''Türkiye'de rüzgar enerjisinde 15 milyar dolarlık türbin piyasası var. Türbinleri kurmaya çalıştığımızda parayla satın alıyoruz ve 3 yıl da bekliyoruz. Türkiye'de türbin fabrikaları kurulması ekonomimize ve sanayimize katkıda bulunacak, sizlere de iş imkanı sağlayacaktır'' diye konuştu.

Güler, köylere dağıtılmak üzere güneş sobaları yaptıklarını, ev tipi biogaz üretimi konusunda çalıştıklarını aktardı.


''SERİ ÜRETİMLE GÜNEŞ EVLERİ YAYGINLAŞTIRILABİLİR''
Bakan Güler, enerji tasarrufunun önemine dikkat çektiği konuşmasında, bu konunun bir önlem değil aynı zamanda bir enerji kaynağı türü olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Her bir 100 vat akkor lambayı 20 vatlık verimli lambayla değiştirdiğimiz zaman 2 ağaç dikmiş oluyoruz. Tüm Türkiye, verimli lambaları kullandığında 2 Keban Barajı kurmuş oluyorsunuz. Bütün işleriniz rast giderse, 2 Keban Barajını 5 yılda kurarsınız. Ama akkor lambaları değiştirerek, 1 ayda, bilemediniz 2-3 ayda, 2 Keban Barajı ve 70 milyon lambaya ihtiyaç olduğu düşünüldüğünde, 140 milyon yetişkin ağaçlık zengin bir ormanı kurabiliriz.''

Enerji verimliliği konusunda beyaz eşyada A sınıfı ürünlerin tercih edilmesinin ve bina yalıtımının önemine de işaret eden Bakan Güler, yalıtımsızlık nedeniyle Ankara'daki bir evin Almanyadaki bir eve göre 4 kat daha fazla enerji harcadığını aktardı.

Güler, Ankara'da en az enerji tüketen ve çevre dostu güneş evleri oluşturulduğunu belirterek, ''Güneş evi projesini TOKİ ile de görüşerek seri üretimle çok daha ekonomik olarak gerçekleştirebilmemiz mümkün olabilir'' dedi.


PETROL ARAMA ÇALIŞMALARI

Güler, Türkiye'nin dünya enerji arenasındaki yerine ve çeşitli boru hattı projelerine ilişkin de bilgi verdi.

Hilmi Güler, Türkiye'nin kendi doğal gaz ve petrol arama çalışmaları konusunda ise Karadeniz'deki doğal gaz aramalarında 2 ve 3 boyutlu sismik araştırmaların olumlu sonuçlar verdiğini, ayrıca Karadeniz'de petrol beklentileri olduğunu belirterek, buralardaki aramalardan sonuç elde edildiğinde cumhuriyetin 100. yılında enerjide dışa bağımlılığın azalacağını söyledi.

Güler, ''2009'da 5 sondaj yapacağız. Karadaki sondajlar 1-2 milyon dolar, denizdekiler ise 150 milyon dolar. Onun için ıskalamamamız lazım. Eğer bunu başarırsak, zamanlama açısından da iyi olacak. Turizmimizi sanayimizi belli bir seviyeye getirdikten sonra bunu yapmamız bizi tembelliğe de itmeyecek. Çalışmalarımız umut verici'' dedi.

Bakan Güler daha sonra Genç TEMA üyelerinin biokütle enerjisi, güneş enerjisi alanlarındaki sunumlarını izledi.

Bakan Hilmi Güler, daha sonra TEMA Vakfı tarafından getirilen tasarruflu ampulleri gençlere dağıttı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious