Guler'den doğal gaz zammı açıklaması

Guler'den doğal gaz zammı açıklaması.9750
  • Giriş : 07.08.2008 / 16:34:00

Doğal gaz zammına ilişkin olarak sistemin otomatiğe geçtiğini anımsatan Bakan Güler, Türkiye'nin hem doğal gazda, hem de elektrikte en ucuz ülkeler arasında olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İncelemelerde bulunmak üzere İstanbul'dan Erzincan'a giden Güler, hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Hilmi Güler, patlama sonrası çıkan yangını söndürme çalışmalarının devam ettiğini kaydederek, şöyle konuştu:

''Boru hattındaki yangın kontrol altında. Teknik arkadaşlarla değerlendirmeleri yaptık. Orada ayrıca yerinde görüp, bir daha değerlendireceğiz. Yakında gelişmeleri sizlerle paylaşacağız. Önemli mesele boru hattı içindeki petrolün durumu. Zaten vanalar kapandığı için herhangi bir sorun söz konusu değil. Oradaki borunun tahribatına bakarak ona bir by-pass mı yapacağız, yoksa vanayı mı değiştireceğimizin bütün gece etüdünü yaptık. Şimdi yerinde görüp bunun uygulamasını yapacağız.''

-DOĞAL GAZDAKİ FİYAT AYARLAMASI-

Bakan Güler, basında ''Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu'na dayanılarak verilen sanayide kullanılan doğal gaz fiyatının yüksekliği açısından Türkiye'nin, OECD ülkeleri arasında ikinci sırada yer aldığı'' şeklinde haberler yer aldığını hatırlatarak, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını kaydetti.

Doğal gaz zammına ilişkin olarak sistemin otomatiğe geçtiğini anımsatan Güler, Türkiye'nin hem doğal gazda, hem de elektrikte en ucuz ülkeler arasında olduğunu bildirdi.

Hilmi Güler, eskiden doğal gazın fiyatının yüksek olduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Şu anda zaten maliyete dayalı otomatik fiyat mekanizmasıyla bunun değerlendirmesini yapıyoruz. Tıpkı petrolde olduğu gibi... Daha evvel petrolde, LPG'de, tüp gazda da fiyatları biz ayarlıyorduk. Daha sonra sistem otomatiğe geçmiş oldu. Burada da böyle olacak. Burada işveren sendikalarının verdiği haber yanlış. Bununla ilgili teknik arkadaşlarımızda doğru olan bilgiyi kendilerine iletecek. Eskiden öyleydi. Biz aldığımız önlemlerle, yaptığımız pazarlıklarla doğal gazı ucuza tüketen ülkeler arasına girdik.''

Bakan Güler, daha sonra THY'nin tarifeli uçağıyla saat 13.30'da Erzincan'a gitti

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*