Güler'den elektrik üretimi rakamı

Güler'den elektrik üretimi rakamı.10089
  • Giriş : 26.10.2008 / 18:04:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, ''80 yılda üretilen elektrik 100 ise biz buna 6 yılda 60 ekledik'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Güler, partisinin Yalova Merkez İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada, doğal gaz, elektrik ve rüzgar enerjisi alanlarında yapılan yatırımlara ilişkin bilgi verdi.

Partisi iktidara gelmeden önce 9 vilayette doğal gaz olduğunu anımsatan Güler, ''Ancak biz geldik bu sene sonunda 63 vilayette doğal gaz olacak. Yani 9'dan 63'e, 7 kat artırdık'' dedi.

Güler, elektrik enerjisi alanında da önemli işler yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

''Yine bu salonda 10 ampul bizden önce yanıyordu. Biz buna 6 yılda 6 ampul daha kattık. Yani elektrik yüzde 60 arttı. Yani 80 yılda üretilen elektrik 100 ise biz buna 6 yılda 60 ekledik. İşte Türkiye böyle büyüyor. 'Su akar Türk bakar' diyorlardı. Sularımız boşa akıyordu. Şimdi biz o akan suları barajlara çevirdik. Bin 600 proje oluştu. 6 Keban Barajı yapar. Bir Keban yapınca 'barajlar kralı' oluyordun. Biz 6 tanesini sadece boşa akan sularda yaptık.''

Rüzgar enerjisinin de bugüne kadar ''es geçildiğini'' söyleyen Güler, ''Yine rüzgar esiyordu, biz es geçiyorduk. Şimdi rüzgar türbinleri Çanakkale'den itibaren Çeşme'ye kadar gitti. Unutmadan şunu da söyleyeyim; Yalova'nın da rüzgar haritasını çıkardık. Yalova da rüzgar enerjisi bakımından muhteşem. Adı Esenyurt, Esentepe olan bir sürü yer var. Siz sadece oralara türbinleri takacaksınız'' dedi.

Güler, tüm dünyayı etkisi altına alan krizin enerji sektörünü etkilemediğini dile getirerek, ''Krizden etkilenmiyoruz. Önemli yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Başarılı kaptanlar fırtınalı denizlerde belli olur. Bu yüzden Başbakanımıza güvenimiz sonsuz. Çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Hedefimiz Türkiye'yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmaktır'' diye konuştu.

Bakan Güler, kongrenin ardından Yalova Ortopedik Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı sporcuları ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kongrede tek aday olan Kemallettin Öztürk, yeniden AK Parti Yalova Merkez İlçe Başkanlığına seçildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*