Güler'in gemi isyanı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

Rumlar’a “Akdeniz’de petrol arayacağız” restini çeken Türkiye, ağır bürokrasi sebebiyle tam 2 yıldır bir sismik gemisi bile alamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kıbrıs Rum Kesimi'nin Akdeniz'de petrol aramaya yönelik girişimlerine misilleme yaparak Akdeniz'de petrol arama konusunda önemli bir adım atan Türkiye, "araştırma gemisi" kriziyle karşı karşıya kaldı. Karadeniz, Ege ve Akdeniz'de önemli petrol varlığı ileri sürüldüğü bir dönemde, Türkiye, bu denizlerde yabancı şirketlerin yardımı olmaksızın araştırma yapamıyordu. Bunun en önemli nedeni ise Türkiye'nin araştırma gemisinin olmamasıydı. İşte bu skandal Akdeniz'de yaşanan petrol arama gerginliği ile gün yüzüne çıkmış oldu.

BEDELİ 60 MİLYON DOLAR

Gemi olmadığı için Akdeniz'de eyleme geçemedi. Devlet Planlama Teşkilatı (DTP) 60 milyon dolara mal olacak gemiye onay vermediği için Rumlar'ın petrol ve doğalgaz aramaya hazırlandığı bir sırada hazır gemisi olmayan Türkiye'nin eli kolu bağlandı. Yunanistan'la yaşanan krizde, Ege'de petrol arayarak efsaneleşen ünlü "Hora" gemisi de müzelik olduğundan Ankara'nın, "Biz de ararız " r esti havada kaldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, iki yıldır böyle bir gemiyi almak için uğraştığını açıkladı. Enerji Bakanlığı, son 2 yıldır Türkiye'nin araştırma gemisine duyduğu ihtiyacı raporlarla gündeme getirdi.

BÜROKRASİYE TAKILDIK

Ancak gemi alımı konusunda ki talep ağır bürokrasiye takıldığı için bir türlü hayata geçemedi. Yapılan fizibilite raporları doğrultusunda maliyeti sadece 60 milyon dolar civarında olan gemi alımı için DPT'nin ayak direttiği öğrenildi. Bu duruma isyan eden Bakan Güler, araştırma gemisine büyük ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Tam 2 yıldır bu gemiyi almanın yollarını arıyoruz. Önemli bir adım atıldı ancak DPT bu konuda son kararı verecek. Bu geminin alınmasıyla birlikte hem Marmara Denizi'ndeki sismik faaliyetleri görme şansımız olacak hem de Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) petrol arama konusunda eli çok güçlenecek. Kısaca bir taşla iki kuş vurmuş olacağız" dedi. Gemi alımı konusunun başka ülkelerle ilgisi olmadığını altını çizen Güler, "Biz bu gemiyi iki yıl önce programımıza koyduk. Bunun başka ülkelerle ilişkisi yok. Gemiyi sadece MTA'nın ihtiyacı için değil, sismik araştırmalar yaparak petrol ve doğalgaz aramalarına da hizmet vermesini istiyoruz. Daha önceden Hora Gemisi vardı. O hurdaya çıktı. Biz onu üniversiteye hediye ettik, müzedi sergilensin diye" dedi.

YABANCI ŞiRKETLER ÇEKiP GiDiYOR

Geminin maliyetinin 60 milyon doları aşabileceğine işaret eden Bakan Güler, "Geminin gövdesinin maliyeti var, içindeki alet edevatın maliyeti var. Bunlarla birlikte maliyet gerçekleşecek" dedi. Ödenek sıkıntısı olup olmadığı yönündeki soruya, "Bu DPT'nin değerlendirmesi. Neticede bir değerlendirme yapılıyor" cevabını veren Bakan Güler, zaman kaybetmemek için ikinci el, az kullanılmış bir gemi de alabileceklerini seyledi. Bu durumun değerlendirmesinin yapıldığını ona göre izinler alınacağını kaydeden ve TPAO'nun denizlerde petrol arama faaliyetinde yabancı gemileri kiralama yöntemine gittiğini hatırlatan Güler, şunları söyledi: "Zaman zaman yabancı ülkelerle yapılan kontratlar bazen o geminin başka ülkelerle yaptığı mukaveleler yüzünden yarıda kalıyor. Örneğin 40 günlük mukavele yapılmış. İş bitmiyor, daha fazla çalışmak gerekiyor ama o süre bittiğinde, adam çekip gidiyor. Böyle bir gemimiz olduğunda 12 ay çarpı 30 gün çarpı 24 saat kullanabiliriz." Türkiye'nin en son MTA bünyesinde 'Hora' isimli sismik çalışmalarda kullanılan bir gemisi vardı. Ancak Hora'nın metal yorgunluğu sebebiyle önce hurdaya verilde, ardından MTA Genel Müdürü Mehmet Üzer'in, çabasıyla İstanbul Teknik Üniversitesi'nin müzesinde sergilenmesi sağlandı. Üzer, "Talimat gelseydi Hora'yı yeniden hazırlayıp denize çıkaracaktık. Başka şansımız yoktu. Ama tabii bu Hora ile olacak iş değil. Bu durumun acilen çözülmesi lazım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious