Güler:İstanbullu'lardan sabır bekliyoruz

Güler:İstanbullu'lardan sabır bekliyoruz.12196
  • Giriş : 21.03.2009 / 18:05:00

İstanbul Valisi Güler, bir yerde sadece bir siyasi partinin açık hava toplantısı yapmasından yana olduklarını belirtti, 'Yarın İstanbul halkından sabır bekliyoruz' dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Valisi Muammer Güler, bir yerde sadece bir siyasi partinin açık hava toplantısı yapmasından yana olduklarını belirterek, "Valiliğimizin güvenlik tedbirlerini alma dışında herhangi bir görevi, yetkisi yok" dedi.

İstanbul'daki bazı vakıf ve dernek temsilcileri, nevruz kutlamaları çerçevesinde Vali Güler'i ziyaret ederek çeşitli hediyeler verdi. Ziyaretin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Güler, 21 ve 22 Mart günlerinin İstanbul için çok önemli olduğunu söyledi.

21 Mart'ın nevruz, 22 Mart'ın da siyasi mitingler dolayısıyla önem taşıdığını ifade eden Vali Güler, "Geçtiğimiz hafta içerisinde kamuoyunun gündemine de düştü. Biz siyasi partilerin programını tanzim edemeyiz. 19 Mart ile 28 Mart akşamına kadar olan süre, il ve ilçe seçim kurulunun, toplantıların, açık ve kapalı yer toplantılarının hem yerlerini tahsis eden, hem bu konudaki bütün konuları düzenleyen kuruluşlar olduğunu biliyoruz" dedi.

Güler, valiliğin güvenlik tedbirlerini alma dışında herhangi bir görev ve yetkisi bulunmadığını belirterek, "Bu nedenle bizim bu işin içinde doğrudan bulunmamız söz konusu değil. Bizim tercihimizi söyleyeyim. Bir yerde sadece bir siyasi partinin açık hava toplantısı yapması bizim tercihimizdir. Ancak her siyasi parti kendi programlarını buna göre düzenleyemediği, veya kendileri ısrarla böyle bir arzuda bulundukları için elbette yine seçim kanunu gereği ilçe seçim kurulları bir meydana birden fazla talep olursa ya kura çekerek, ya da aralarında anlaşma sağlayarak gerekli belirlemeyi yapar. Yarın Kızlıçeşme'de AK Parti'nin, Çağlayan'da Cumhuriyet Halk Partisi ve Saadet Partisi'nin, yine Çağlayan'da top sahası olarak değerlendirilen yerde Büyük Birlik Partisi'nin, bir başka yerde de Demokrat Parti'nin mitingleri olacak" diye konuştu.

Vali Güler, yoğun katılımların beklendiği mitinglerle ilgili her türlü trafik tedbirinin alındığını söyledi. Yarın için İstanbul halkından biraz sabır, biraz da fedakarlık beklediğini ifade eden Güler, "Miting yapan siyasi partilerimizden de trafik kurallarına uymalarını, günlük yaşamı sıkıntıya sokacak herhangi bir eylemde bulunmamalarını bekliyorum. Seçimler demokrasinin şölenidir. Elbette bu tür yerlerde propaganda olacaktır. Propaganda serbestliği olan bir dönemdeyiz" şeklinde konuştu.

Tüm halkın nevruz bayramını da kutlayan Güler, "Bugün 21 Mart, hepimizin nevruzu kutlu olsun. Bu, dünyanın en eski bayramlarından birisidir. Bugünün, kavganın, ayrılığın, tahrik etmenin bir aracı olarak kullanılmamasını rica ediyorum" dedi.

Basın mensuplarının, mitingler için Futbol sahalarının tahsis edilip edilemeyeceği yönündeki sorusu üzerine Güler şunları söyledi:

"Bir stadın alacağı kapasite belli. Şimdi en fazla alan stat 40 bin kişi alıyor. Siyasi partiler de çok fazla sayıda kişiyi bir araya getirmek istiyor. Bunun tabii zorluğu var. İstanbul'da gösteri, toplantı ve miting alanları belli.

İstanbul'da bu alanlar çok kısıtlı. Bu alanlar çoğaltılabilir ama belli meydanları hesaba kadarsanız, günlük hayatı sıkıntıya sokarsınız. İstanbul'da bu alanlar belirlenmiş. Kazlıçeşme ve Çağlayan Avrupa yakasında, Kartal ve Kadıköy meydanları da Anadolu yakasında. Toplantı ve gösteri için bu alanlar tespit edilmiştir. seçim kurulu da bunları dikkate almıştır. Bunların dışındaki meydanlar günlük hayatı sıkıntıya sokacak yerlerdir. 4 meydan İstanbul için yeterlidir diye düşünüyorum" diye konuştu.

Güler, siyasi partilerden şu ana kadar böyle bir talepte bulunulmadığını da ifade ederek, talep gelmesi durmunda il ve ilçe seçim kurulunun gerekli değerlendirmeyi yapacağını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*