Güleryüzlü memur sorunları çözer mi?

Güleryüzlü memur sorunları çözer mi?.14423
  • Giriş : 17.05.2009 / 10:11:00

SGK'dan vatandaşa büyük hizmet! Artık asık suratlı devlet memuru tipolojisinin yerini kişisel gelişimle yüzü gülen ve güleryüzüyle vatandaşı her şeye ikna eden prezentabl memurlar alacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adana İl Müdürlüğü'nün çalışanları için düzenlediği halkla ilişkiler ve kişisel gelişim seminerleri, Vakit gazetesinde ilginç bir şekilde yer buldu. Seyhan Kültür Merkezi'nde verilen seminerlerle ilgili olarak Cihan Haber Ajansı tarafından servis edilen haberde "güleryüzün ve pozitif davranışın bir çok zorunu çözeceği" fikri vurgulanırken, Vakit gazetesi eklediği başlık ve spotla bu haberi daha ilgi çekici kıldı.

Hişt memur kendine gel!

"SGK vatandaşı anladı, memurunu topladı!" başlığı ile verilen haberin spotunda, "Vatandaşın resmi kurumlarda karşılaştığı ancak 'böyle gelmiş böyle gider' düşüncesiyle pek de üzerinde durmadığı kemikleşmiş 'asık surat' sorununu SGK, personeline eğitim vererek aşmaya çalışıyor" ifadelerine yer verildi.

Vatandaşın en önemli şikayetinin 'devlet dairelerindeki asıl suratlı memurlar' olduğu önkabulünden hareket edilen bu tür haberlerde, devletin ve genel olarak da kamuya ait olan işletmelerin 'asık suratlı, sıkıcı ve modası geçmiş' olduğu fikri güçlendirilmeye çalışılıyor. Buna göre devlet kurumlarında da banka reklamlarındaki güler yüzlü müşteri temsilcilerinden olsa, vatandaşın içi açılacak ve dertleri bir nebze olsun hafifleyecek. Zira SGK'nın asıl sorunu mezarda emeklilik, kayıt dışı çalışma, vatandaşların muayene olamayarak, tedavi edilemeyerek ya da ilaçlarını alamayarak yaşamını yitirmeleri, hastane ücretini ödeyemedikleri için rehin alınmaları, vb. değil 'asık suratlı memurlar'.

Memurun yüzünün gülmesi için ne sebep var?

Bu anlayış dahilinde, ağızlara sakız edilen "Her şeyin başı eğitim" sözünden de, kişisel gelişim seminerleri ve grup terapileri ile 'memurların yüzünü güldürmek' anlaşılıyor. İşin haberde yer verilmeyen kısmı ise, yüzünün gülmesi için pek de bir sebep olmayan personellerin, toplam kalite yönetimi (TKY) gibi uygulamalarda puan kazanmak için güleryüz göstermeye zorlandığı. Diğer bir gerçek de, özellikle AB'ye üyelik sürecinde moda olan bu tür eğitimler için devlet bütçesinden danışmanlık firmalarına çuvalla para aktarıldığı.

Güleryüzle vatandaşı susturmak daha kolay

Haberin devamına bakıldığında ise, 'güleryüz'den ne murat edildiğini de görmek mümkün. Habere konu olan seminerleri düzenleyen Adana SGK İl Müdürü Muhammed Gerçek şu ifadeleri kullanıyor: "Bizim kurumda personelin güler yüzlü olmasını kurum ve karşıdaki insan için çok önemsiyoruz. Yasa gereği yapılamayacak bir işin nedeni vatandaşa anlatılmalı. İş yerinde insanlarla -haklı olsak bile- 'tartışma ve kavgadan' kaçınmamız lazım. Bu stres altında çalışan personelin gün boyu performansı düşüyor, evinde ailesine yansıyor. Bu yüzden birilerine 'hayır' derken bile kırmadan ve gerekçelerini anlatarak yapmamız gerekir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*