Gül:"İnanıyorum ki, terör örgütü problem olmaktan çıkacak"

Gül:
  • Giriş : 10.01.2008 / 08:45:00
  • Güncelleme : 10.01.2008 / 09:17:04

Gül: "İnanıyorum ki, kararlılığımız teyit ettiğimiz şekilde devam edecek ve terör örgütü problem olmaktan çıkacak"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

(CİHAN)-Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, terör örgütü PKK'nın tasfiyesine yönelik operasyonlar konusunda verdiği destek için ABD yönetimine teşekkür ederek, "İnanıyorum ki kararlılığımız teyit ettiğimiz şekilde devam edecektir ve terör örgütü kısa sürede problem olmaktan çıkacaktır." dedi.

ABD Başkanı George W. Bush ile dün Beyaz Saray'da bir araya gelen Gül, Washington temasları çerçevesinde Türk ve ABD'li iş adamları ile yemekli toplantıda bir araya geldi. Gül, konuşmasının ardından iş adamlarının sorularını yanıtladı.

Türkiye'nin terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonlar konusunda bir soruya Gül, ''Şunu bilmenizi istiyorum. Iraktaki otorite noksanlığından dolayı Irak'ın kuzeyinde bazı bölgeler terör örgütü için çok güvenli bir bölge haline geldi. Burada hem eğitim, hem kamp hem de Irak ordusundan elde ettiği bazı silahları kullanmaya başladı. Buradan sınırın ötesinden Türkiye'ye eylemler yapmaya, bize zarar vermeye başladı. Bunun ortaya çıkması şunu gösteriyor ki, Irak hükümeti kendi topraklarını güvenlik altına alamıyor. Egemenlik hakkını en iyi şekilde kullanıp toprakları üzerindeki yabancı ve illegal bir güce 'sen buradan git artık' diyemiyor." değerlendirmesi ile yanıt verdi.

Operasyonların, Irak halkını da bu 'illegal örgütten' kurtarmaya yönelik olduğunu kaydeden Gül, ''Sadece Türkiye'ye yönelik tehdidi ortadan kaldırmak değil, Irak'ın yapamadığını da yapıyoruz. Dolayısıyla bu operasyonların hedefi gayet açıktır. Teröre ve terör örgütüne kesinlikle müsaade etmeyeceğimizdir.''diye konuştu.

ABD Başkanı Bush ile dün yaptığı görüşmede bu konudaki ortak kararlılığı bir ke daha teyit ettiklerini dile getiren Gül, ''Bu konuda bir kez daha Başkan Bush ve ABD yönetimine teşekkür ediyorum. Son günlerde vardığımız anlayış çerçevesinde hareket ediyoruz. Şüphesiz ki hedefimiz, terörü ve terör örgütünü bitirmektir. Bu kararlılığı gördükten sonra zaten terör örgütünün yapacak başka bir şeyi yoktur. Bunu en iyi ABD yönetimi anlar, terör örgütü ile mücadele etmenin ne olduğunu. Onun için inanıyorum ki bu kararlılık bu şekilde dün teyit ettiğimiz gibi devam edecektir ve terör örgütü kısa süre içinde problem olmaktan çıkacaktır. Çünkü terör örgütü, bizim Irak ile ilişkilerimizi de zehirliyor. Irak dediğimde Arabı, Kürdü, Türkü, Sünni, Şii hiç ayrım yapmadan söylüyorum bunu'' ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious