Gülle için kritik 48 saat

  • Giriş : 16.07.2006 / 00:00:00

İlaçla uyutulan AKP'li Akif Gülle için kritik 48 saat

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yapılan ilk müdahaleden sonra hayati tehlikesi olan Gülle, ilaçla uyutuldu.
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Nihat Tosun, önümüzdeki 48 saatin kritik olduğunu belirterek, Gülle'nin ilaçla uyutulduğunu söyledi. Yoğun bakıma alınan Gülle'nin şuurunun yarı kapalı olduğunu kaydeden Tosun, vücudunun dört yerinde kırık olduğunu ifade etti.

Başhekim, Gülle'nin en önemli hayati tehlikesinin beynindeki travma olduğunu vurgulayarak, "Hasta geldikten hemen sonra yoğun bakıma aldık. Akciğerinde zedelenme ve kanama var. En önemli hayati tehlikesi kafada yaygın bir ödem olan travma. Biz hastayı şu anda uyuttuk. Uyutmadığımız zaman kolunu oynatmaya çalışıyor. Ancak metabolizmasını en aza indirmek açısından uyutulmasına karar verdik. Şu an için önümüzdeki 24-48 saat, kritik saatler. Ümitsiz değiliz, ancak bu tür travmalardan sonra beynin nasıl cevap vereceği her zaman bizim gözlemlediğimiz gibi olmuyor." dedi.

İki beyin cerrahı ve bir de akademisyen doktorla Gülle'nin ilaç tedavisinin planlandığını söyleyen Tosun, uyutulma sürecinin ne kadar olacağı şeklindeki bir soruya şöyle cevap verdi; "Uyutma süreci bizim ilaç tedavisine vereceği cevaba göre olacak. Bu 3 gün de olabilir, 13 gün de olabilir. O konuda standart bir süre yok. Yaşam belirtilerine göre uyutmaya devam edebilir, ya da uyandırabiliriz."

Hastanede yoğun bakıma alınan Akif Gülle'yi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, saat 22.25'te ziyaret etti. Gülle'nin Ankara'ya sevk edildiğini duyan bakanlar da hastaneye geldi. Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, hastaneye gelerek yetkililerden Gülle'nin sağlık durumu ile ilgili bilgi aldı.

Bu arada, RTÜK Başkanı Zahit Akman ve Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu da hastaneye gelenler arasındaydı.

Çocukları ve eşi de Akif Gülle ile birlikte askeri helikopterle Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious