Gül’le Rice, yüz yüze görüşecek

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Gül ile ABD’li meslektaşı Rice’ın, Roma’daki barış konferansında ikili görüşme yapması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, bugün Roma’da İsrail’in Lübnan’a yönelik saldırısıyla tırmanan Ortadoğu’daki gerilimin ele alınacağı barış konferansına katılacak. Gül, Türkiye’nin Lübnan’da yaşananlarla ilgili görüşünü şu başlıklar altında sıralayacak:

1-Derhal ateşkes sağlanmalı. 2- İsrail, Lübnan’a yönelik operasyonlarını durdurmalı. 3- Hizbullah kaçırdığı İsrail askerlerini serbest bırakmalı. 4- Güvenli yardım koridoru oluşturulmalı. 5- Tüm bunlardan sonra BM kapsamında bir barış gücü oluşturulması çalışmalarına başlanılmalı.

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın da katılacağı konferans sırasında Gül’ün Rice ile ikili bir görüşme yapması da bekleniyor. Bu görüşmede Ortadoğu sorununun yanı sıra, Türkiye’nin PKK’ya karşı ABD’den almasını istediği önlemler masaya yatırılacak. Washington ziyareti sonrası Rice ile 20 gün aradan sonra yeniden yüz yüze görüşme fırsatı bulacak olan Gül, Türkiye’nin Irak’ın kuzeyinden kaynaklanan terör saldırılarının önlenmesi konusundaki kararlılığını bir kez daha dile getirip, ABD’nin ne gibi önlemler almaya başladığı veya neleri öngördüğü konusunda bilgi sahibi olacak. Gül’ün Rice’ın yanı sıra konferansa katılacak diğer ülke bakanlarıyla da görüşmeler yapması planlanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious