Güllük körfezinde 400 bin balık öldü

  • Giriş : 09.01.2008 / 16:29:00

Muğla Güllük körfezinde, balık çiftliklerinde bir gecede yaklaşık 400 bin çipura öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güllük körfezinde Kıyıkışlacık köyü sahili, Gazalıkuyu bölgesi ve körfezin ortasındaki Ziraat adası etrafında bulunan 15 balık çiftliğindeki çipuralar dün geceden itibaren ölmeye başladı.

Çok sayıda ölü ya da ölmek üzere olan balık havuzlarda su yüzüne vurunca olay ortaya çıktı. Çiftliklerde ölen balıklar teknelerle Kıyıkışlacık sahiline getirilerek kasalara doldurulup satılmaya çalışıldı.

Bölgeye giden gazetecilere balıkçılar sert tepki gösterdi. Bölgede yaklaşık 400 bin çipuranın öldüğü, ölümlerin devam ettiği belirtildi.

Balık ölümlerinin yoğun olarak Gazalıkuyu bölgesinde olduğunu ve ilk tespitlere göre sadece bu bölgede yaklaşık 200 bin çipuranın öldüğünü belirten Milas Kaymakamı Bahattin Atçı, "Balık ölümlerinin kesin tespiti için Tarım İl ve İlçe Müdürlüğü yetkilileri bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Ziraat adasındaki çiftliklerde de ölümler olduğu duyumlarını aldık. Ancak kesin rakamı vermemiz mümkün değil" dedi.

Tarım Müdürlüğü ekipleri bölgede geniş çaplı inceleme başlattı. Balıkların oksijensiz kalarak ölmüş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Balık ölümlerinin nedeni, alınan balık numuneleri ve körfezin farklı noktalarındaki su numunelerinin analizinden sonra ortaya çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious