Gülnar'daki yangın derin yaralar açtı

Gülnar'daki yangın derin yaralar açtı.7865
  • Giriş : 09.08.2008 / 13:06:00
  • Güncelleme : 09.08.2008 / 12:55:33

Mersin'in Gülnar ilçesinde geçen ay çıkan orman yangınında simsiyah görüntü alan ağaçlar, yüzde 50 oranında değer yitirse de, kesilerek ekonomiye kazandırılmaya çalışılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gülnar ilçesinden neredeyse sahile kadar uzanan yangın alanında yaz ortasında olunmasına karşın yanan ağaçların sonbaharı andıran görüntüsü, yol güzergahı boyunca, aradan bir ay geçmesine karşın varlığını sürdüren ağır is kokusu, mis gibi çam kokusuna alışkın yöre halkı ve yaz aylarında tatil için bu yöreyi tercih edenlerde doğal olarak burukluk yaratıyor.

En büyük teselli ise yanan alanlardaki hummalı çalışma. Dış görünüş itibarıyla tamamen yanmış gibi görünen ağaçların kesim sonrası ekonomik değerini önemli oranda kaybetse de yeniden kazanımı ve yenileme çalışmaları gelecek için umut veriyor.

Mersin Orman Bölge Müdürü Mustafa Gözükara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, evlerinin yanı sıra, hayatlarını üzerine kurdukları ormanların bir anda yok olmasıyla sıkıntılı günler yaşayan Gülnar'ın köylerinde yaşayan vatandaşların, yeni bir hayat kurmanın ve geçimlerini sağlamanın mücadelesini verdiklerini söyledi.

Bölgedeki ormanın bir an önce eski haline gelmesi için yenileme çalışmalarını yürüttüklerini ve bu çalışmalarda köylüleri istihdam ettiklerini kaydeden Gözükara, ''Yanarak zarar gören ağaçları kesip satarak bir yandan ekonomiye kazandırırken, kesimi gerçekleştiren köylülere de veriyoruz'' dedi.

Bölgede 200 adet kesim motorunun çalıştığını söyleyen Gözükara, ''her motoru bir aile kullanıyor. Aile bireyleri ağaçları kesip, istifliyor. Kestikleri ağaç miktarına göre ödeme yapıyoruz. Her aileye günlük 30-40 YTL ödüyoruz'' diye konuştu.

Gözükara, kesilen ağaçların, yangında zarar gördüğü için ekonomik olarak yüzde 50 kayba uğradığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Yapılan çalışmayla elde edilen ağaçlar, özelliklerine göre, yakılacak odun olarak, kağıt fabrikalarına ya da sunta fabrikalarına satılacak. Satılacak ağacın geliri yaklaşık 10 milyon YTL'yi bulacak. Bu paranın tamamı da kesim çalışmalarında çalışan köylülere ve yeni fidanların dikimiyle tohumların ekimine harcanacak.''

Yangın sonucu ortaya çıkan zararın, yalnızca kesilen ağaçlardaki yüzde 50'lik ekonomik kayıpla sınırlı olmadığını, yüzde 50'si genç orman olan bölgede henüz kesilme yaşına gelmeyen çok miktarda ağaç bulunduğunu ve büyümeden kesilmiş olacaklarını ifade etti.

-ZOR ŞARTLARDA ÇALIŞIYORLAR-

Tüm gün ağaçların kesiminde çalışan köylüler ise kendilerinin çalışarak yeşillendirdiği ormanın yanarak bürüdüğü kara renge üzülseler de, çalışarak eski haline getireceklerini söylüyorlar.

Yanan ağaçları kesmenin, normal odun kesiminden zor olduğunu ifade eden köylüler, çevrede yanmanın etkisiyle keskin bir kokunun hakim olduğunu ve ağaçların kesilirken is çıkardığını, bunun da nefes almakta güçlük yarattığını söylüyorlar.

Ağaçlarla birlikte, geçmişlerinin yok olmasının da üzüntüsünü yaşadıklarını belirten köylüler, ''ormanla birlikte, evlerimizin, tarlalarımızın, hayvanlarımızın yanı sıra çocukluktan gelen anılarımız da yok oldu. Yanıbaşında çalıştığımız, büyüklerimizin mezarlarının başında yetişen ağaçların yanmış olduğunu görmek bizi üzüyor. Her şeye rağmen yeni bir gelecek ve yaşam kurmak için var gücümüzle çalışıyoruz'' dediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*