Gül'ün ilk mesajı!

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

Gül: Seçilirsem halkın içinde bir cumhur olacağım

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

11.Cumhurbaşkanlığına partisi tarafından aday gösterilen Abdullah Gül TBMM’de basın açıklaması yapıyor.

11. Cumhurbaşkanı adayı Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, "Tayyip bey kendi iradesiyle aday olmamıştır. Meclis uygun görür, beni Cumhurbaşkanı seçerse Anayasanın kurarlarından taviz vermeyeceğimi bilmelidir. Büyük bir sorumluluk olduğu bilincindeyim. Cumhurbaşkanı milletin birliğini temsil eder prensibinde hareket edeceğim. Arzumuz ülkemin muasır medeniyetler seviyesine çıkmasıdır. Bütün siyasi partileri ziyaret etmek gerekir. Diğer partilere saygı gereği bunu yapacağım. Randevu alıp gereğini yerine getireceğim. Bu büyük bir görevdir. TBMM beni seçerse gereğini yerine getireceğim. Anamuhalefet partisinden başlayacağım. Taleplerimizi yaptık. Halkın içinde olacağım bir Cumhurbaşkanı olacağım. Gelirken eşim biliyordu. Eşimin örtüsü bir bireysel tercihtir. Bireysel hak ve özgürlükler tercihi Anayasamızda tarif edilmiştir." dedi.

Cumhurbaşkanlığına aday gösterilen Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Türk milletini temsil etmenin büyük bir onur ve sorumluluk olduğuna işaret ederek, TBMM’nin kendisini Cumhurbaşkanı seçmesi durumunda, herkesin desteğini beklediğini ifade etti.

Gül, adaylık başvurunda bulunmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, "Türk milletini temsil etmenin büyük bir şeref, büyük bir onur ama aynı zamanda büyük bir sorumluluk olduğunu" ifade belirterek, "bu bilinç içinde hareket edeceğinden kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini" söyledi.

Demokratik toplumlarda farklı siyasi partiler, siyasi görüşler ve kültürel yapılar olduğuna dikkati çeken Gül, "Bütün bu farklılıklarımız Türkiye’nin zenginliğidir" dedi ve Anayasa’da da belirtildiği gibi Cumhurbaşkanının Türkiye Cumhuriyeti’ni ve Türk milletinin birliğini temsil ettiğini, kendisinin de bu çerçeve içerisinde hareket edeceğini kaydetti.

"Milletimizin değerleri bizim değerlerimizdir" diyen Gül, halkla bütünleşeceğini ifade etti ve bu tür makamların ve kimliklerin halkla ve değerlerle birleştirici, bütünleştirici boyutuna işaret etti. "Arzumuz Türkiye’yi büyük Atatürk’ün de dediği gibi muasır medeniyetlerin üzerine taşımaktır" diyen Gül, bunun, kimsenin sorgulayamayacağı güçlü bir demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve güçlü bir ekonominin varlığıyla mümkün olacağını, tüm bunların Türkiye’deki tüm kurumların ilkeleri olduğunu bildirdi.Gül, açıklamasının sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ve partisinin milletvekillerine teşekkür ederek, bütün siyasi partilerle görüşeceğini, bunun demokrasinin olduğu kadar siyasi partilere saygının da bir gereği olduğunu söyledi.

Bu süreçte herkesin desteğine ihtiyaç duyduğunu belirten Gül, Cumhurbaşkanlığının çok büyük bir görev olduğunu yineleyerek, "Eğer TBMM beni uygun görür, beni seçerse tüm halkın ve TBMM’nin yardımını bekliyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious