Gül'ün Mumcu ziyareti sona erdi!

  • Giriş : 24.04.2007 / 00:00:00

AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ile Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu arasındaki görüşme sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mumcu ılımlı: Demokrasi ve istikrar için tutumumuzu sürdüreceğiz

AK Parti Cumhurbaşkanı adayı Abdullah Gül ile Anavatan Genel Başkanı Erkan Mumcu arasındaki görüşme sona erdi.

Abdullah Gül, görüşmede Anavatan’ın desteğini istediğini belirtti.

Abdullah Gül’ün adaylığı daha çok yeni, Parti içinde istişare imkanımız olmadı yarınki MYK’da konuyu değerlendireceğiz; İstikrar için duyarlı tutumumuzu sürdüreceğiz’ dedi.

Öte yandan Mumcu, konuyu yarın DYP lideri Ağar ile değerlendireceklerini söyledi.

AK Parti’nin hedefi ilk turda 367’yi bulmak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ü göstermesinden sonra AK Parti yönetimi, Gül’ün ilk turda seçilmesi için kolları sıvadı.

AK Parti yönetimi, Abdullah Gül’ün adaylığının açıklanmasından sonra 27 Nisan Cuma günü yapılacak ilk turda Abdullah Gül’e 367 kabul oyunun çıkması için seferberlik ilan etti. Bu kapsamda ilk olarak Abdullah Gül, bugün CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu ile görüşerek destek istedi.

CHP’nin, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda 367 milletvekilinin Genel Kurul’da bulunmaması halinde Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunma konusundaki ısrarını sürdürmesini göz önünde bulunduran AK Parti, öncelikli hedef olarak salonda 367 milletvekilinin bulunmasını sağlamaya çalışacak. Oturumu TBMM Başkanı Bülent Arınç yöneteceği için AK Parti’nin 353 milletvekili salonda hazır bulunabilecek. 367’yi sağlamak için AK Parti’nin muhalefetten ve bağımsızlardan 14 milletvekiline ihtiyacı var.

Bunun sağlanması için aday olan Abdullah Gül, 20 milletvekili bulunan ANAVATAN, 4 milletvekili bulunan DYP, birer milletvekili bulunan SHP ve HYP ile görüşmelerde bulunacak. Abdullah Gül’ün veya parti yöneticilerinin, 9 bağımsız milletvekilinden de destek isteyecek. AK Parti’de, ANAVATAN ve DYP’nin, Abdullah Gül’ün adaylığına tepki göstermeyeceği kanaati hakim.

Abdullah Gül’ün adaylığının meydana getirdiği olumlu havadan yararlanmak isteyen AK Parti yönetiminin, 27 Nisan’da yapılacak ilk turda hem 367 milletvekilinin Genel Kurul’da bulunmasını sağlama, hem de Gül’e 367 kabul oyunun çıkması konusunda çalışma başlattı. AK Parti’de amaç, CHP dışındaki partilerin ve bağımsızların tam desteğini alarak Abdullah Gül’ü ilk turda seçtirmek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious