Gülser Yıldırım: Eşbaşkanlık modeli hedef alındı

Gülser Yıldırım: Eşbaşkanlık modeli hedef alındı.16157
  • Giriş : 19.10.2016 / 13:23:00

HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Meclis Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşmada şunları ifade etti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kendi sivil darbesini her geçen gün biraz daha genişleten AKP, 15 Temmuz darbe girişimiyle mücadele adı altında OHAL ve kanun hükmünde kararnamelerle, hukukun ve hakikatin ilkelerini bütünüyle ortadan kaldırmıştır. Zaten 15 Temmuz darbe girişimden önceki AKP'nin uygulamalarına baktığımızda, yerle bir edilen yakılıp yıkılan yaşam alanları, tanklarla, toplarla, uçaklarla dövülen kentler, insanları bodrumlarda yakan, yüzlerce can kaybına yol açan, binlerce yöneticiyi, siyasetçiyi cezaevine atan ve hâlen Nusaybin'in 6 mahallesi, Şırnak gibi yerlerde sokağa çıkma yasağının devam ettiren ve bu uygulamaları normalleştiren bir AKP'yle karşı karşıyayız.

AKP Saray iktidarı, yönetime geldiğinden bugüne değin söyleminde övündüğü ve bütün muhaliflerine karşı kullandığı silah, halk çoğunluğuyla seçilmiş ve iradesini temsil ettiğini dile getiren bir yaklaşım içindeyken maalesef ve maalesef halkın ezici çoğunluğunun oyuyla seçilmiş ve halkımızın iradesini temsil eden belediyelerimize sarayın talimatıyla Ankara'dan doğrudan kayyum atamak ve kayyumları tam bir işgal mantığıyla hayata geçirmek AKP'nin halkın iradesine, seçilmişlerine ikiyüzlü yaklaştığını gözler önüne sermektedir.

DBP'li belediyelere kayyumlarla birlikte yalnızca Kürt seçmen iradesi yok sayılmamış aynı zamanda kadın mücadelesinin en önemli kazanımlarından olan eşbaşkanlık modeli de hedef alınmıştır. Erkek egemen siyasete karşı kadın erkek eşitliği ve özgürlüğünü esas alan eşbaşkanlık sistemi, meşru zeminde, fiilen yürütülen bir çalışmadır ve ciddi bir mücadeleyle hem örgütsel hem toplumsal olarak kabul görmesine rağmen bugün kadın belediye eşbaşkanları tutuklanmaktadır. Kısacası AKP, kadının örgütlü mücadelesine ve kadının yaşamın her alanında kendini, emeğini ve kimliğini var etme çabasına yönelik büyük bir düşmanlık sergilemektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*