"Gül'ü AKP dışında hiçbir siyasi parti içine sindiremedi"

  • Giriş : 28.08.2007 / 17:29:00
  • Güncelleme : 28.08.2007 / 17:48:29

Onur Öymen, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesini sadece AKP'lilerin içine sindirdiğini ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gül'ün, yapılan 3. tur oylamada sadece AKP'li milletvekillerinden oy aldığını anımsatan Öymen, "Burada dikkat çeken nokta AKP'den başka hiçbir siyasi parti sayın Gül'e oy vermedi. Sayın Gül bir tek iktidar partisinin oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Gül'ün Meclis çoğunluğu ile seçildiğine işaret ederek bir meşruiyet tartışması açmayacaklarını ifade ederken, Gül'ün icraatlarını yakından takip edeceklerini söyledi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi de, "Biz yakından takip edeceğiz. Türkiye'ye hayırlı olsun" dedi. 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, 11. Cumhurbaşkanı seçilen Abdullah Gül'ün, sadece AKP'li milletvekillerinden oy aldığını belirterek, "Burada dikkat çeken nokta AKP'den başka hiçbir siyasi parti sayın Gül'e oy vermedi. Sayın Gül bir tek iktidar partisinin oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır" diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Onur Öymen, Mustafa Özyürek ve Cevdet Selvi, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından ANKA'ya açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı seçimlerinden önce söylenebilecek her şeyi söylediklerini ifade eden Önur Öymen, Cumhurbaşkanını uzlaşma ile seçilmesinin Türkiye'nin geleceği açısından daha uygun olacağını anlattıklarını belirtti.

AKP'nin dayatma yolu ile Cumhurbaşkanı adayı belirlediğini ifade eden Öymen, Gül'ün sadece AKP'li milletvekillerinden oy aldığına dikkat çekti. Öymen şöyle dedi:

"Burada dikkat çeken nokta AKP'den başka hiçbir siyasi parti sayın Gül'e oy vermedi. Sayın Gül bir tek iktidar partisinin oylarıyla seçilmiş bir Cumhurbaşkanıdır. Bu son derece önemli bir durum. Demek ki AKP'nin dışında Türkiye'nin parlamentoda grubu bulunan hiçbir siyasi partisi Gül'ü içine sindiremedi. Üçüncü turda da oy vermedi. Gül, yalnız AKP'nin içine sindirdiği bir Cumhurbaşkanı olacak."

Gül'ün Cumhurbaşkanı seçildiği için milletvekili dokunulmazlığının kalkacağını anımsatan Öymen, Gül'e yargı yolu açıldığını belirtti.

-SELVİ: "HAYIRLI OLSUN" -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, Meclis'in yaşanan büyük gerginliklerin ardından Abdullah GülCumhurbaşkanı seçtiğini kaydetti. Selvi, şöyle dedi:

"Her şey ortada. Sorumluluğu alanlar olmuştur. Ancak, değerlendirmeyi görevinin başındaki tutum ve davranışla yapacağız. Dilerim başlangıçta söylediği Cumhuriyetin bittiği, laikliğin kaldırılması gerektiği konusundaki olaylardan vazgeçer. Çağdaş, demokratik Türkiye'nin huzur içinde gelişmesine katkı sağlar. Kadrolaşmadan vazgeçerler, Türkiye'ye olumlu hizmet verir. Biz yakından takip edeceğiz. Türkiye'ye hayırlı olsun."

-ÖZYÜREK: "ATTIĞI HER ADIMI TAKİP EDECEĞİZ" -

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek de yaptığı değerlendirmede, "Meşruiyetini tartışmayacağımızı daha önce ifade etmiştik. Bu aşamada hayırlı olsun diyoruz. Bundan sonra attığı her adımı, her imzayı ve her davranışı çok yakından izleyeceğiz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious