Gül'ün, Beyaz Saray'da Bush ile görüşmesi sona erdi

Gül'ün, Beyaz Saray'da Bush ile görüşmesi sona erdi.16510
  • Giriş : 08.01.2008 / 19:17:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Bush medyanın karşısına çıktılar ve ortak açıklama yaptılar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Nabi Şensoy, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Başbakanlık Baş Danışmanı Ahmet Çavuşoğlu ve Dışişleri Baş Danışmanı Gürcan Türkoğlu, Genelkurmay İstihbarat Dairesinden Tuğamiral Alaaddin Sevim katıldı. Amerikan tarafından da ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Avrupa Bürosu Şefi Judy Ansley, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ve Amerikan Genelkurmay Başkanlığından bir askeri temsilci katıldı.

Gül-Bush görüşmesinin ardından iki liderin basına ortak açıklama yapması öngörülüyor. Ardından ABD Başkanı Bush'un, Cumhurbaşkanı Gül onuruna Beyaz Saray'da vereceği öğle yemeğine geçilecek.

Bush, ziyaretinden büyük memnuniyet duyuyoruz. geçmişte bakan olarak çok geldi. Bu kez Cumhurbaşkanı olarak geldi. Türkiye ile ABD arasında çok iyi ilişkilerimiz olmuştur. İki ülkenin ortak düşmanı vardır. Bu da PKK'dır . PKK hem Türkiye'nin hem Irak'ın düşmanıdır. Türkiye barış adına mücadelesini sürderecektir. Türkiye AB üyesi olması AB'nin de lehine olacaktır. Hem demokrasinin var olduğu hem de bütün dinlerin bir arada yaşadığı bir ülkedir. Türkiye hem İslam dünyasının hem de hıristiyanlık açısından köprü konumundadır. Enerji konusunu ele aldık. Ortadoğu konusunu da ele aldık.

Abdullah Gül açıklama Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler çok köklü ilişkilerdir. Bu ilişkiler gelecekte de barışın istikrarın ve refahın yayılması için kuvvetli bir şekilde devam edecektir. Bu görüşmede kararlılığımızı teyid ettik ve Başkan Bush ile ortaya koyduk. Sayın Başkanın da söylediği gibi enerji konuları, Ortadoğu barış turu ve balkanlar ve başka konular var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious