Gül'ün ABD ziyaretinin detayları

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, gelecek hafta Washington'ı ziyaret edecek olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün ziyareti konusunda bilgi verdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sean McCormack, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ABD Dışişleri Bakanı Condoleeza Rice arasında yapılacak görüşmede Irak, İran, PKK ve sınırötesi operasyonlar gibi konuların ele alınmasının beklendiğini söyledi.

Sean McCormack, düzenlediği basın toplantısında, Abdullah Gül'ün ziyaretinde Rice ile gündemde olması beklenen konulara ilişkin soruyu yanıtlarken, ''Bizi olduğu kadar Türk hükümetini de ilgilendiren sınırötesi sorunuyla ilgili konuşacaklardır. Eminim Irak'ı konuşacaklardır. İran hakkında konuşacaklardır. Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs'ı konuşacaklardır'' dedi.

Kıbrıs, Lübnan ve Mısır arasında kıta sahanlığı konusunda ABD'nin görüşünün sorulması üzerine McCormack, ''Bu sorun bir kez daha Kıbrıs sorununun mümkün olduğu kadar çabuk çözülmesinin aciliyetini ortaya koydu. Her iki tarafı da BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs temsilcisinin önerisini uygulayıp çözüme doğru yönelmeye cesaretlendiriyoruz'' diye konuştu.

McCormack, ABD'nin, ''Kıbrıs Cumhuriyeti'ni'' bağımsız bir devlet olarak tanıdığını vurgularken, ''Biz, denizlerle ilgili gelişmelerin, Ada'nın birleşme olasılığını güçlendirecek biçimde yapılmasının önemli olduğuna inanıyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin, ''Türk hükümetinin, ABD Kongresi'nde sözde Ermeni soykırımı tasarısının ele alınmasıyla ilgili ABD hükümeti nezdinde nüfuzunu kullanma çabalarından sözeder misiniz?'' sorusuna karşılık McCormack, kısaca ''hayır'' dedi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious