Gül'ün adaylığına MHP ve DTP'den yorumlar geldi

Gül'ün adaylığına MHP ve DTP'den yorumlar geldi.7651
  • Giriş : 13.08.2007 / 22:23:00

DTP adına Ahmet Türk adaylık ve tavırlarına yönelik ilk açıklamalarını yaptı. MHP adına ise Cihan Paçacı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün adaylığının açıklanmasından sonra MHP adına Cihan Paçacı ve DTP adına Ahmet Türk adaylık ve tavırlarına yönelik ilk açıklamalarını yaptı.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, Türkiye için krizlerin geride kalmasından yana olduklarını belirterek, seçim sonrasında yaptıkları Meclis'e girme kararıın sürdüğünü belirtti.

Gül'ün adaylığı beklenen bir gelişme. Seçimler öncesi de AK Parti'nin adayı idi. seçim öncesi uzlaşmama yüzünden bu olay krize dönüştü ve bu noktaya geldi.

MHP mecliste yerini alacaktır. Sandalye sayısı olarak da 367 olarak sorunu olmayacaktır. AK Parti'nin oyu ile 3. turda seçilme şansı vardır. Ben bir kriz çıkacağı kanatinde değilim.

Paçacı, parti olarak ne yönde oy kullanacaklarını henüz netleşmediğini, MHP adına aday çıkarıp çıkarmayacakları konusunda ise yapacakları toplantı ile karar vereceklerini söyledi. Paçacı ismin açıklanmasından sonra Türkiye'de bilinmezliklerin ve krizlerin sona ereceğini umduklarını söyledi.

DTP: HAYIRLI OLSUN

DTP eski Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk, bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Biz yeni bir süreci başlatmamız gerekiyor. Diyaloga ihtiyacımız var. Ülkenin sorunlarını çözmeye yönelik yeni bir döneme ihtiyacımız var. Biz demokratik yöntemlerle çözüme ulaşacağına inanıyoruz.

Bir kişinin eşinin başının türbanlı olup olmaması önemli değil, önemli olan herkesi kucaklayacak bir yaklaşım içinde olmasıdır. Sayın Gül'den tüm ülkeyi kucaklamasını bekliyoruz.

Biz sivilleşmeyi, demokrasiyi hedefliyoruz. Arkadaşlarımızla yaptığımız görüşmeler sonrası fikrimizi açıklayacağız. Sayın Gül'e hayırlı olmasını istiyoruz. Bu ülkenin sorunlarını çözmeye aday bir Cumhurbaşkanı olması temennimiz. Akıllı Sağlıklı düşünce ile sorunları çözeceğimiz umuyurouz. Ön yargımızın olmadğını belirtmek istiyorum.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious