Gül'ün adının iddianamede olmasının sorumlusu kim?

Gül'ün adının iddianamede olmasının sorumlusu kim?.8832
  • Giriş : 03.04.2008 / 03:21:00
  • Güncelleme : 04.04.2008 / 08:45:03

Gül'ün kapatma davasında isminin geçmesine sebep olan bilginin basına kim tarafıldan verildiği bilinmiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti hakkında açılan kapatma davasının iddianamesinde Abdullah Gül'ün, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde Avrupa'daki Türk Büyükelçilerine gönderdiği kriptolar da yer aldı.

Gül'ün Dışişleri Bakanlığı görevini yürüttüğü, 16 Nisan 2003 tarihinde büyükelçiliklere telgrafla iki resmi yazı gönderdiği öne sürülmüştü.

Telgraflarda; yurt dışındaki Türk temsilciliklerinden yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarıyla ayrım yapılmaksızın ilgilenilmesi istenmekteydi.

Bu kapsamda Milli Görüş Teşkilatı temsilcilikleri ve Türk girişimciler tarafından yurt dışında açılan Türk okullarının da adı zikrediliyordu.

Bu gizlilik dereceli iç yazışma bir süre sonra medyaya sızdı. Ve hem Ak Parti, hem de Bakan Gül aleyhine yürütülen sert propagandanın malzemesi haline getirildi.

Türk bürokrasinin milletiyle barışmasının en önemli kayıtlarından biri olarak görülen bu gizlilik dereceli yazışmanın medyaya Ak Parti'nin bir dönemde Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği görevine getirmeyi düşündüğü, Büyükelçi Ecvet Tezcan tarafından sızdırıldığı öne sürüldü.

Halen Türkiye'nin Varşova Büyükelçiliği görevini yürüten Tezcan'ın medyaya sızdırdığı öne sürülen belge, Gül'ü ve hükümeti sıkıntıya sokmuş bir süre sonra da gündemden düşmüştü.

Ancak konu AK Parti aleyhine açılan kapatma davasında bir kez daha gündeme geldi. İddianamenin Abdullah Gül ile ilgili bölümünde söz konusu kriptolara gönderme yapılarak Gül'ün de siyasi yasaklı hale getirilmesi istendi.

İddianamenin kabulünü oy birliğiyle tasdik tamamını Yüce Mahkeme Gül ile ilgili bölümü ise 7'ye karşı 4 oyla yani oy çokluğuyla onayladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious