Gül'ün bilinmeyen 'göbek adı'

  • Giriş : 25.04.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı adayı olan Abdullah Gül'ün İzmir'de yaşayan dayısı Nazif Satoğlu, Gül'ün bilinmeyen yönlerini anlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı adayı olan Abdullah Gül'ün İzmir'de yaşayan dayısı Nazif Satoğlu, Cumhuriyet Bayramı sabahı doğan Gül'ün göbek adını ''Cumhur'' koyduklarını, ancak iki isim kullanmak zor olur düşüncesiyle nüfus kaydına yazdırmadıklarını söyledi.

Satoğlu, Gül'ün adaylığıyla ilgili duygularını anlattı. Abdullah Gül'ün annesi Adviye Gül 3, kendisi de 8 yaşındayken, öğretmen olan babalarının mesleği nedeniyle İzmir'e yerleştiklerini ve burada büyüdüklerini belirten Satoğlu, Kız Enstitüsü mezunu olan kızkardeşinin evlenerek Kayseri'ye yerleştiğini ifade etti. Bu nedenle anne tarafından akrabalarının İzmir'de olduğunu bildiren Satoğlu, Gül'ün çocukken çok haşarı, yaramaz, ama çalışkan ve dürüst kişiliğe sahip olduğunu kaydetti.

Gül'ün çocukken yaz tatillerini İzmir'de kendilerinin yanında geçirdiğini dile getiren Satoğlu, şunları söyledi:

''Özellikle fuarın açıldığı zamanlarda gelirdi ve birlikte fuara gider, gezerdik. Mantıyı çok severdi, yengesi mantı yapardı. Cumhuriyet Bayramı sabahı doğduğu için göbek adını Cumhur koyduk, ama iki isim kullanmak zor olur diye nüfus kaydına yazdırmadık.

Şimdi İzmir'e geldiğinde bizleri ziyaret etmeden gitmez. Ailede siyasetçi çoktur, ancak bir araya geldiğimizde kesinlikle siyaset konuşulmaz. Beni çok sever, hatta Başbakan olduğu dönemde Strasbourg'da bir toplantıda, adına bastırılan ilk gün zarfını çerçeveletip bana hediye etmişti.''

Satoğlu, Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasına çok sevindiklerini ve gurur duyduklarını belirterek, ''İnşallah hayırlısı olur'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious