Gül'ün DTP'ye tavsiyesi sonuç verdi

Gül'ün DTP'ye tavsiyesi sonuç verdi.10536
  • Giriş : 10.05.2009 / 00:45:00
  • Güncelleme : 09.05.2009 / 23:52:03

Gül'ün, Türk'e yaptığı, "tek bir sorunla ilgilenmeyin" tavsiyesi DTP'yi harekete geçirdi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cumhurbaşkanı Gül'ün TBMM'de grubu bulunan parti liderleri ile yaptığı görüşmelerde DTP Genel Baykanı Ahmet Türk'e yaptığı tavsiye işe yaradı.
Gül, dünkü görüşmede, Türk'e "Türkiye'nin tüm sorunlarıyla ilgilenin, tek bir soruna odaklanmayın" tavsiyesinde bulunmuştu. Gül'ün bu tavsiyesi üzerinden 24 saat geçmeden hayat buldu.

DTP Diyabrbakır Milletvekili Akın Birdal, Başbakan Erdoğan'ın cevaplandırması istemiyle TBMM Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi. Birdal, soru önergesinde Başbakana travestileri sordu...

1 YILDA KAÇ SALDIRI OLDU?

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal Başbakan Erdoğan'a “Transseksüel-travesti-eşcinsel yurttaşlara karşı son bir yılda kaç saldırı yapıldığını ve bunların ne kadarının ölümle sonuçlandığı”nı sordu.

Birdal Meclis Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde yaşam hakkının bütün toplumsal ve siyasal sistemlerde en kutsal hak olarak kabul edildiğini söyledi. Son 6 aydan beri basına ve kamuoyuna yansıdığı kadarıyla transsektüel, traviste ve eşcinsel yurttaşların yaşam hakkını ortada kaldırıcı ve çoğu ölümle sonuçlanan saldırılar yaşandığını belirten Birdal, “Son dönemlerde transseksüel bireylere yönelik işlenen cinayetler hakkında hiçbir resmi açıklama yapılmamakta, cinayetlerin nefret saiki ile işlendiği endişesini giderebilecek Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulmuş herhangi bir birim olmadığından cinayetlerin akıbetini izlemek mümkün olmamaktadır.” dedi.

Birdal Başbakan Erdoğan'a şu soruları yöneltti:

“Transseksüel, travesti, eşcinsel yurttaşlarımıza karşı son bir yılda kaç saldırı yapılmış ve bunların ne kadarı ölümle sonuçlanmıştır? Bu saldırıların failleri yakalanmış mıdır? Ankara 11'nci Ceza Mahkemesinin kararı gereğince TCK da nefret suçları adı altında bir düzenleme yapılması için sürdürülen bir çalışma var mıdır? Cinsel yönelim ve cinsiyet kimlik ayrımcılığını gidermek amacıyla, Türk Ceza Kanunu'nun 122. maddesinin değiştirmesi için bir çalışma yürütülmekte midir? Anayasa'nın kanun önünde eşitlik ilkesini düzenleyen 10'ncu maddesinin, LGBT bireyleri ile kapsayacak şekilde değiştirmesi düşünülmekte midir? Transseksüel, travesti, eşcinsel bireylerin önünde ciddi bir engel teşkil eden istihdamda ayrımcılığı önlemeye yönelik programlar gündemde midir?”

HABERAYNA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*