Gül'ün fikir sofrasında iki konuk vardı

Gül'ün fikir sofrasında iki konuk vardı.14458
  • Giriş : 29.11.2007 / 08:44:00

Aralarında ılımlı İslamın da olduğu pek çok konunun konuşulduğu yemekte bazı konuklar şarap da içti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ve eski Kültür Bakanı Prof. Dr. Talat Halman ile "fikir sofrası" olarak adlandırılan öğle yemeğinde bir araya geldi. Aralarında ılımlı İslamın da olduğu pek çok konunun konuşulduğu yemekte bazı konuklar şarap da içti.

İnalcık, yaklaşık 1.5 saat süren yemeğin ardından yaptığı açıklamada ılımlılığın mezhepler arası anlayış farkından kaynaklandığını belirterek, "Aslında ılımlı İslam diye bir şey yok" dedi.

Türk devletlerinin Hanefiliği takip ettiğini, El Kaide ve Suudi Arabistan'ın dar anlayışlı Hambeli mezhebini takip ettiğini belirten İnalcık, Hanefiliğin Hambeliliğe göre ılımlı bir yaklaşıma sahip olduğunu ifade ederek, "İslamın itikadı her mezhepte aynıdır, ama muamelat kısmında fikir ayrılığı vardır" ifadelerini kullandı.

Halman da yurtdışında "Yunus Emre Vakfı merkezleri" kurulmasını sağlayacak enstitü kurulması düşüncesini de ele aldıklarını anlattı. Halman, bir gazetecinin, "Atatürk'ün Çankaya sofralarında beyaz leblebi ve rakı ön plana çıkarmış. İçki ikram edildi mi?" sorusunu, "Beyaz leblebi yoktu ama şarap ikram edildi. Beş kişiydik, üçü şarap içti. Biz içtik" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious