Gül'ün görev süresi 5 yıla indi mi

Gül'ün görev süresi 5 yıla indi mi.11015
  • Giriş : 31.10.2007 / 14:31:00

Kuzu Cumhurbaşkanı'nın Görev süresinin 5 yıla indiği iddalarını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kuzu, Toptan’ın, referandumla kabul edilen anayasa değişikliklerine uygun olarak, Meclis’in süresinin 5 yıldan 4 yıla, Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin de 7 yıldan 5 yıla indiği yorumuna karşı çıktı.

Meclis’te yazılı bir açıklama yapan Kuzu, referandumda kabul edilen anayasa değişikliklerinin hem Meclis hem de Cumhurbaşkanlığı için bir sonraki seçim için geçerli olacağını savundu. Kuzu, bunun “statünün korunması” uygulamasından kaynaklandığını belirtti.

“FRANSA’DA DA OLDU”

Kuzu, Meclis seçimlerinin 5 yılda, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de 7 yılda bir yapılacağına ilişkin hükümlere göre mevcut seçimlerin yapıldığını belirterek, “Bu hükümler çerçevesinde seçimle kazanılan ‘statü’nün korunması hukuka güvenin vazgeçilmez şartıdır. Bu durumda yapılan seçimle kazanılan süre değişikliklerine ilişkin düzenlemeler ancak bu sürelerin dolmasından sonra uygulanabilecektir” dedi.

Kuzu, Fransa’da 2000 yılında yapılan referandumla 7 yıllık cumhurbaşkanlığı süresinin 5 yıla indirildiğini ancak görevde bulunan Jacques Chirac’ın 7 yıllık süreyi tamamladığını söyledi.

Kuzu, ”Şayet yapılan bu değişikliklerin mevcut Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin süresini kapsaması isteniyor ise, o zaman anayasaya bu yönde geçici bir maddenin konulması gerekir. Ayrıca bu yapılan değişiklik yeni bir sistem getirdiği için Sayın Gül’ün tekrar aday olmasına da bir engel yoktur” dedi.

“ANAYASA MAHKEMESİ CHP’Yİ REDDETMELİ”

Kuzu, Anayasa Mahkemesi’nin, Anamuhalefet partisi CHP’nin 21 Ekim referandumuyla kabul edilen anayasa değişikliklerinin iptali ve yürütmesinin durdurulması için açtığı davayı görüşmeden reddetmesi gerektiğini savundu.

Kuzu, “Anayasa Mahkemesi’ne açılan bu dava görüşülemez, dosyasının esasına geçilemez, usul yönünden derhal reddi gerekir. Anayasanın içermediği bir yetkiyi hiçbir organ kullanamaz” dedi.

Kuzu, dünyanın hiçbir anayasasında referandumla kabul edilmiş bir yasanın yargı organlarının denetimine götürüldüğünün görülmediğini belirtti.

Kuzu, “Çünkü gerçek yetki sahibi olan halkın, daha önceki aşamalarda yapıldığı iddia edilen tüm eksiklikleri verdikleri oylarla giderdiği ve buna tam yetkili olduğu kabul edilir. Halkın bu iradesi alsa denetim konusu yapılamaz” dedi.

Kuzu, benzer bir durumun Fransa’da da görüldüğünü ve Fransa Anayasa Konseyi’nin bu gerekçelerle davaya bakmadan talebi derhal reddettiğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious