Gül'ün hızlı diplomasi trafiği sürüyor

  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bu hafta sonunda önce Pakistan'ı ardından da Afganistan'ı ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nce yapılan açıklamaya göre Bakan Gül'ün, 24-25 Şubat'ta Pakistan'a, 26-27 Şubat'ta da Afganistan'a gideceği duyuruldu. Dışişleri Bakanı Gül, 25 Şubat'ta Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenecek olan ve Orta Doğu'da gelişmelerin ele alınacağı uluslararası bir toplantıya katılacak.

İslamabad'da düzenlenecek olan uluslararası toplantıda, Irak'taki sorunlar ve bu sorunların komşularına ve orta doğudaki diğer ülkelere etkilerinin tartışılacağı, Filistinli grupların kendi aralarındaki Mekke anlaşması ve Filistin'in geleceği gibi konuların yanında, Afganistan'daki gelişmelerin masaya yatırılacağı ve çözüm önerilerinin tartışılmasının beklendiği belirtiliyor.

Toplantıya Türkiye ve Pakistan'ın yanı sıra Mısır, Endonezya, Ürdün ve Suudi Arabistan'dan bazıları dışişleri bakanı düzeyinde olmak üzere yetkililerin katılması öngörülüyor. Toplantıya İslam Konferansı Teşkilatı (İKT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun da katılacağı kaydedildi.

Dışişleri Bakanı Gül'ün, Afganistan gezisi kapsamında, Afganistan'da da çeşitli temaslarda bulunması ve Türkiye'nin Afganistan'ın Vardak vilayetinde kurduğu bölgesel imar ekibini ziyaret etmesinin öngörüldüğü bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious