Gül'ün ilk yabancı misafiri ziyaret için Türkiye'ye geldi

Gül'ün ilk yabancı misafiri ziyaret için Türkiye'ye geldi.9906
  • Giriş : 04.09.2007 / 23:32:00
  • Güncelleme : 04.09.2007 / 23:35:28

İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband, resmi ziyarette bulunmak üzere Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Miliband'ı Esenboğa Havalimanında, Türkiye'nin Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı nezdindeki Büyükelçisi Yiğit Alpogan ile İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird karşıladı.

Miliband, Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Türkiye'de bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Dışişleri Bakanı olarak ilk denizaşırı seyahatlerinden birini Türkiye'ye yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Konuk Bakan, "Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkilerin önümüzdeki yıllarda çok önemli olacağına inandığım için buradayım" diyerek, iki ülke ilişkilerinin çok güçlü ortak değerler ve ortak çıkarlar üzerine kurulu olduğunu ifade etti.

Türkiye'deki temasları çerçevesinde, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile yapacağı görüşmeleri sabırsızlıkla beklediğini kaydeden Miliband, İngiltere'nin, Türkiye'nin AB üyeliğinden yana olduğunun altını çizdi. Konuk Bakan, yarınki temaslarında Türkiye'nin AB müzakere süreci konusunun da ele alınacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yeni hükümetin kurulmasının ardından Ankara'nın ilk yabancı konuğu olan Miliband, yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile bir araya gelecek. Konuk Bakan, Ankara'daki temaslarının ardından yarın akşam saatlerinde İstanbul'a geçecek. Miliband'ın temaslarında ikili ilişkiler, AB süreci, Kıbrıs, Irak ve diğer bölgesel ve uluslararası konuların gündeme gelmesi bekleniyor

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious