Gül'ün Irak ziyareti ilklere sahne oldu

Gül'ün Irak ziyareti ilklere sahne oldu.12186
  • Giriş : 25.03.2009 / 01:30:00
  • Güncelleme : 24.03.2009 / 23:44:55

Talabani PKK'yı açıkça tehdit ederken, Gül ilk kez "Kürdistan Bölgesel Yönetimi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

33 yıl önceki Korutürk ziyaretinin ardından dün ilk kez bir Türk Cumhurbaşkanı Irak'a gitti. Abdullah Gül'ü kucaklayarak karşılayan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, PKK'yı da açıkça uyardı

Ya Silahı Bırak Ya Irak'ı Terket

33 yıl sonra Irak'a giden ilk Türk cumhurbaşkanını sıcak bir şekilde karşılayan Talabani, terör örgütü PKK'ya seslenerek, "ya silah bırak ya ülkeyi terk et" çağrısı yaptı. Irak Anayasası'nın, PKK'nın Irak topraklarında faaliyette bulunmasını yasakladığını vurgulayan Talabani, "Bizim önerimiz şu; PKK, ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silahı bıraksınlar. Terör herkese zarar veriyor." dedi.

Terörün, Türkiye-Irak ilişkilerinde aradan çıkarılması gereken bir 'bela' olduğunu ifade eden Gül de PKK'yla mücadelede Irak'ın kuzeyindeki 'Kürdistan Bölgesel Yönetimi' ile işbirliğinin önemli olduğunu söyledi. İki ülke arasında güvenlikle ilgili sorunları bitirmeye karar veren iki lider, Türkiye-Irak ilişkilerini daha da ileriye götürme konusunda mutabakata vardı. Bu çerçevede, iki ülke arasında kapsamlı ekonomik ortaklık anlaşması imzalandı.

PKK ile mücadelede ortaklık şart

Cumhurbaşkanı Gül basın toplantısında Iraklıların refah ve huzurunun arttırılması için yardım etmeye devam edeceklerini belirten Gül, Irak'ın geçtiği zor süreçte yaşadığı acıları hissettiklerini ve bu süreci atlatması için hep yardımcı olacaklarını vurguladı. Heyetler arası çok samimi görüşmeler yaptıklarını ve iki ülke arasındaki ilişkileri ele aldıklarını ifade eden Gül, ilişkileri her alanda geliştireceklerini söyledi. Gül, enerji konusundaki işbirliğini, Irak petrolünün ve gazının çıkarılması ve pazarlanması konusunu da görüştüklerini de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, terör örgütü PKK konusunda Irak, Türkiye ve ABD arasındaki üçlü komite konusundaki çalışmaların devam ettiğine dikkat çekti: “Irak Cumhurbaşkanı Talabani'nin ifade ettiği gibi, terörün bir bela olduğunu ve aradan çıkarılması gerek. Bu konuda kapsamlı bir işbirliğine ihtiyaç var. İlgili tarafların iyi niyet taşıdığına ve terör örgütü PKK ile mücadelede ” merkezi ve bölgesel hükümetlerin iyi anlayış içinde olduğuna inanıyorum.

Gül'ün bu sözlerine Talabani'den de açık destek geldi. Talabani konuşmasında PKK'yı sert ve kesin bir dille uyardı. Talabani, terör örgütü PKK'nın ya silahlı mücadeleyi bırakması ya da ülkeyi terk etmesi gerektiğini söyledi:

Anayasamız da PKK'yı yasaklıyor

Irak anayasası, terör örgütleri ve PKK'nın Irak topraklarında faaliyette bulunmasını yasaklıyor. Bu konuda alınan tedbirler arasında üçlü komite de var. Bu komite PKK ile mücadelede ne yapılması gerektiği konusunda koordinasyonu sağlıyor. Terörden sadece Türkiye zarar görmedi. Kuzey Irak'ta da 500 köy boşaltıldı. PKK, halkın bu köylere geri dönüşünü engelliyor. Bizim önerimiz şu; PKK, ya silahlı mücadeleyi bıraksın ya da ülkemizi terk etsin. Biz ilkini temenni ediyoruz, yani silahı bıraksınlar. Türkiye, demokratik bir süreçten geçiyor. Onun için herkesin silahını bırakmasını tavsiye ediyoruz. Terör herkese zarar veriyor. “

GÜL İLK KEZ 'KÜRDİSTAN' DEDİ

Bağdat'a giderken uçakta gazetecilerin de sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Gül, Kuzey Irak yönetiminden ilk defa “Kürdistan bölgesel yönetimi” olarak bahsetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*