Gül'ün K.Irak ve ekonomi tepkisi

Gül'ün K.Irak ve ekonomi tepkisi.20957
  • Giriş : 11.10.2008 / 14:45:00

Cumhurbaşkanı Gül, Kuzey Irak ile görüşmeyi yeni gibi gösterilmesini eleştirdi. Ekonomik kriz ile ilgili de konuşan Gül, felaket senaryolarına cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, özel uçak Ana ile 13.50'de resmi ziyaret için gittiği Estonya'nın başkenti Tallinn'den Ankara'ya döndü.

Cumhurbaşkanı Gül'ü Esenboğa Havalimanı'nda Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Köksal Toptan, Ankara Valisi Kemal Önal ve diğer yetkililer karşıladı. Cumhurbaşkanı Gül ile eşi Hayrünnisa Gül, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Mustafa İsen ve eşi Reyhan İsen de Ankara'ya geldi.

GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Finlandiya ve Estonya ziyaretleri dönüşünde basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Gül, Kuzey Irak ile görüşmeyi yeni gibi gösterilmesini eleştirdi. Bunun yeni olmadığını ifade eden Gül, bunu tabu olarak gösterilmesinin de yanlış olduğunu söyledi.

Gül sözlerini şöyle sürdürdü: Değerli basın mensupları hafızanızı tazelemek isterim. Daha önceki MGK toplantılarında Iraklı tüm gruplarda görüşmeler yapıldığını açıklamıştırk. Türkiye Irak2ta savaş döneminde bile büyükelçiliğini kapatmayan tek ülkedir. Irak'ın kuzeyindeki yetkililerle görüşmek kadar normal bir şey olamaz. Irak'ta istikrarın sağlanması Irak'la dost ve müttefik ilişkilerden geçer. Son söylemleri iyi okursak onlar da artık terörden rahatsız ve şikayetçi. Bu karar yeni değil ancak doğru olduğu kanatteyim.

Küresel ekonomik kriz ile ilgili düşüncelerini de açıklayan Gül, bunun Türkiye için felaket senaryosuna dönüşmeyeceğini, böyle bir şeyin Türkiye'ye yakışmayacağını vurguladı.

Gül'ün krizle ilgili açıklamaları da şöyleydi: "Gerçekçi ve objektif olmak lazım. Küresel dediğinize göre herkes bu krizden etkilenecek. Biz krizden etkilenmeyeceğiz diye bir şey yok. Türkiye bu krizi daha önce atlattığı için tedbirlerini çok önceden almıştır. Ama yine de az veya çok etkilenecektir. Finlandiyada da konuştuk. Türkiye gibi onlar da kendilerini çok etkilenecek ülkelerden biri olarak görmüyor. Kendimizi Amerika ve İzlanda gibi de görmemek lazım. Ama hazırlıklı olmak lazım"

Temasları ile ilgili bilgi veren Gül, pek çok temaslarda bulunduğunu ve bölgeyi ve Türkiye'yi ilgilendiren konularda çok verimli çalışmalar yaptığını söyledi.

HABER 7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*