Gül'ün Kenya ve Tanzanya ziyareti

Gül'ün Kenya ve Tanzanya ziyareti.19064
  • Giriş : 19.02.2009 / 22:26:00

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretlerinde, Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, eşlik edeceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretlerinde, Devlet Bakanı Mustafa Sait Yazıcıoğlu ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Kenya ve Tanzanya Parlamentolararası Dostluk Gruplarının Başkanları ve geniş bir işadamları heyetinin eşlik edeceği bildirildi.

Açıklamada, Gül'ün 22 Şubat'ta Kenya'yı ziyaretinde Cumhurbaşkanı Mwai Kibaki'yle görüşeceği, Başbakan Raila Odinga'yı da kabul edeceği kaydedildi. 22 Şubat günü Tanzanya'ya geçecek olan Gül,

burada Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Jakaya Kikwete'yle görüşmeler yapacak ve ardından Cumhurbaşkanı Amani Abeid Karume'yle de bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Gül, Tanzanya'da ayrıca, Türkiye'deki üniversitelerden mezun olan Tanzanya vatandaşlarını kabul edecek.

-İLK RESMİ ZİYARET-

Cumhurbaşkanı Gül'ün ziyaretleri sırasında, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu tarafından Kenya ve Tanzanya'da ayrı ayrı düzenlenecek İş

Forumlarına da katılacağı açıklandı. Yapılan açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Sahraaltı Afrika ülkelerine gerçekleştirecekleri sözkonusu ilk resmi ziyaretler Kenya ve Tanzanya'yla ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırılmasına, ilave siyasi, ekonomik, kültürel işbirliği alanları yaratılmasına, BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğimiz bağlamında başta Afrika Kıtası'nı ilgilendiren gelişmeler olmak üzere bölgesel ve uluslararası konularda en üst düzeyde doğrudan görüş alışverişinde bulunulmasına imkan sağlayacaktır" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*