Gül'ün Kerkük mesajı Talabani'de

Gül'ün Kerkük mesajı Talabani'de.12186
  • Giriş : 11.12.2008 / 22:55:00

55 kişinin öldüğü, 93 kişinin de yaralandığı Kerkük'teki saldırıyla ilgili Cumhurbaşkanı Gül, Irak Cumhurbaşkanı Talabani'ye mesaj gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye bir mesaj göndererek, ''Irak'ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde birarada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen Kerkük'teki terörist saldırıyı şiddetle kınadığını'' bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamada, Abdullah Gül'ün, Kerkük kentinde gerçekleştirilen bombalı intihar saldırısıyla ilgili olarak Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'ye bir mesaj gönderdiği bildirildi.

Kerkük'te bugün gerçekleştirilen bombalı saldırıda, 55 kişinin öldüğü, 93 kişinin de yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Gül, mesajında şunları kaydetti:

''Sizin Kerkük'e gerçekleştirmeyi planladığınız ziyaretin 1 gün öncesinde düzenlenen ve bu güzide şehrin temsil ettiği Irak'ın etnik ve mezhepsel zenginliğini, ülke halkının barış içinde birarada yaşama arzusunu ortadan kaldırmayı hedefleyen bu menfur terörist saldırıyı şiddetle kınıyorum. Saldırıda hayatlarını kaybeden Iraklı kardeşlerimize Allah'tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar dilerim.

Bu hain eylemde yaralananların ülkemizde tedavisi için her türlü yardımı yapmaya hazır olduğumuzu, bu amaçla bir ambülans uçağımızın ve yeterli sayıda tıbbi personelimizin talep ettiğiniz anda harekete geçirilmek üzere hazır tutulduğunu belirtmek isterim.

Kerkük'te düzenlenen bu alçak saldırının, dost ve kardeş Irak'ın birlik, bütünlük ve egemenliğini pekiştirdiği, ülke halkının barış, hoşgörü ve refah içinde yaşama yolunda kaydadeğer adımlar attığı bir dönemde düzenlenmesi endişe vericidir.

İçinden geçmekte olduğunuz bu hassas dönemin, ülkeyi tekrar kaosa sürüklemek isteyen mihraklarca istismar edilmesini önlemek ve hepimiz için büyük tehdit oluşturan terör belasını ortadan kaldırmaya yönelik olarak somut adımlar atmak amacıyla Türkiye her zaman olduğu gibi bugün de Irak'ın yanındadır.

Sizin nezdinizde tüm Irak halkına başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerimi yineler, bu acılı gününüzde sabır ve metanet dilerim.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*