Gül'ün maskeli korumaları

Gül'ün maskeli korumaları .74381
  • Giriş : 27.08.2007 / 14:00:00

Sezer'in dağıttığı Cumhurbaşkanlığı koruma timi tekrar bir araya geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde kurulan ve tartışma yaratan maskeli korumalar dün gibi hafızalarda. Sezer'in dağıttığı Cumhurbaşkanlığı koruma timi tekrar bir araya geliyor.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Çankaya Köşkü'ne çıkmasına artık saatler kaldı.

Gül, eski cumhurbaşkanları Turgut Özal ve Süleyman Demirel'in tarzlarını benimseyeceği ve "aktif bir Cumhurbaşkanı" olacağı mesajını çoktan verdi. Gül'le birlikte Çankaya Köşkü'ne birçok eski gelenek geri dönecek. Bunlardan biri de, 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel döneminde kurulan ve bir ara güvenlik nedeniyle kullandıkları kar maskeleri ile meşhur olan "CAT Timi"...

Demirel'in Köşk'e çıkmasının ardından kurulan CAT Timi, 10'ar kişilik iki gruptan oluşuyordu. Yurtdışında eğitim almış ve çok iyi yetişmiş olan yakın koruma polislerinden oluşan CAT'ler sadece cumhurbaşkanı için çalışıyordu. Özel kıyafetleri ile dikkat çeken CAT ekibi, bir ara güvenlik nedeniyle kar maskeleriyle yüzlerini gizlemiş ve büyük gürültü koparmıştı. CAT'lerin kurulmasına Demirel'in Koruma Müdürü Şükrü Çukurlu öncülük etmişti.

Ancak CAT'ler Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer döneminde tamamen dağıtıldı. Şimdi ise Gül'ün yeniden seyahatlere ağırlık verecek olması nedeniyle CAT'ler yeniden Köşk'e dönüş yoluna geçti. Bu defa CAT'lerin temelini Gül'ün yetenekli yakın koruması Osman Çangal'ın üstleneceği belirtiliyor. Uzmanlık alanı terör olan ve yurtdışındaki koruma tekniklerini çok iyi bilen Çangal'ın yeni CAT ekibini bizzat kendisinin seçeceği ifade ediliyor. Yine 20 kişi olacağı tahmin edilen CAT timi Çangal liderliğinde, "kedi" gibi hassas bir şekilde koruma görevini sürdürecek.

Peki kar maskesi takacaklar mı? Şimdilik bilinmiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious