Gül'ün ÖDP lideri Uras ile görüşmesi sona erdi

Gül'ün ÖDP lideri Uras ile görüşmesi sona erdi.10039
  • Giriş : 28.03.2008 / 15:08:00
  • Güncelleme : 28.03.2008 / 15:10:10

Cumhurbaşkanı Gül'ün ÖDP lideri Uras ile görüşmesi sona erdi. Uras, 'Gül ile diyaloğu konuştuk' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Baykal'ın "dış politika dışında bir şey konuşmadık" açıklaması Ufuk Uras'ın Çankaya Köşkü'nde gazetecilerin karşısına geçerek neleri görüştüklerini açıklamasıyla yalanlandı. Cumhurbaşkanı Gül, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras ile yaptığı görüşmede baştan sona gerilimi ve çıkış yollarını konuştu. Gerilimin dış politikaya etkileri ikinci planda kalan konular arasındaydı. Baykal'ın dün yapılan görüşmenin içeriğini sulandırmak için mantı muhabbetini kullandığı ortaya çıktı.

Uras, bir arada mutabakata varılması için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yuvarlak masa toplantısı önerdiğini söyledi.

Uras, Cumhurbaşkanı Gül ile yarım saat süren görüşmesinin ardından Çankaya Köşkü'nde gazetecilere açıklama yaptı.

Davetinden dolayı Gül'e teşekkür eden Uras, şunları söyledi:

''İçinde bulunduğumuz konjonktürde dış politikayla iç politikanın ne kadar iç içe olduğu, dış politikada inisiyatif alınacak ortamda, iç politikada istikrarı bozacak gelişmeler karşısında demokratikleşmeden yana tutum almanın, krizi demokrasiyle aşmanın önemi üzerinde durduk. Gerilimi, kutuplaşmayı artıran politikalar karşısında diyaloğun ve bir arada yaşama kültürünün önemi üzerinde görüş alışverişinde bulunduk.''

Uras, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ana muhalefet partisi CHP'nin Genel Başkanı Deniz Baykal'ın yaklaşık 2 yıldır görüşmediğini ifade ederek, ''Böyle bir iktidar muhalefet ilişkisinin kabul edilebilir olmadığı ortada'' dedi.

Meclis'teki partilerin liderleriyle yuvarlak masa toplantısı oluşturularak, kapsamlı anayasa değişikliğinin demokrasinin kurumsallaştırılmasıyla sağlanmasını önerdiğini anlatan Uras, dış ve iç gelişmeler açısından kritik olan 2008 yılında büyük bir mutabakata ihtiyaç olduğunu Gül'e ilettiğini söyledi. Uras, tek tek yapılan görüşmelerin yarar getirmediğini savundu.

-MEHTER MARŞI POLİTİKASI-

''Türkiye'de Mehter Marşı politikasının geçerli olmadığını düşünüyorum'' diyen Uras, şunları kaydetti:

''Türkiye'de ne laiklik çetelere ne özgürlükler AKP'ye bırakılabilecek durumda. Toplumun bütün kesimlerinin bir arada yaşama, siyaset yapmanın anayasal zeminlerini oluşturma zorunluluğunun altını çizdim. Kavganın faturasının topluma çıktığını görüyoruz. Sorunları itidal ve diyalog içinde ele alarak adım atmanın yararını ifade ettim. Sadece cami avlusunda görüşen liderlerin demokrasiyi musalla taşına oturtmaya hakları olmadığını söyledim.''

''Cumhurbaşkanı Gül'ün, düşüncelerini destekleyen yaklaşım sergileyip sergilemediğinin'' sorulması üzerine Uras, Gül'ün dünkü görüşmelerinde diğer liderlerle konuştuğu bütün konuları kendisiyle de konuştuğunu ifade etti.

Uras, Cumhurbaşkanı Gül'ün daha önce kamuoyu ile paylaştığı demokrasinin kurumsallaşması ve kapsamlı reformların yapılması konusundaki düşüncelerini kendisine de aktardığını kaydetti.

Ufuk Uras, ''Küreselleşme sürecinde her dış politik gelişmenin iç politika boyutu var. İç politika zemininde istikrarsızlaşmanın Türkiye'nin dış politikada hamle yapmasında problemler yarattığını konuştuk'' dedi.

Başka bir soru üzerine Uras, görüşmede ''Cumhurbaşkanı önderliğinde yuvarlak masa oluşturularak toplumsal mutabakata varılmasının öneminin altını çizdiğini'' belirtti.

Uras, ''Gerilen havanın cumhurbaşkanınca yumuşatılacağı inancını edindiniz mi?'' sorusunu, ''Ediniyorum. Çünkü, demokratikleşme konusunda kararlı adım atmaktan başka çıkış görmüyorum'' diye yanıtladı..

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious