Gül'ün Rusya ile Gürcistan'a mesajı net!

Gül'ün Rusya ile Gürcistan'a mesajı net!.6987
  • Giriş : 12.08.2008 / 22:52:00
  • Güncelleme : 12.08.2008 / 22:14:54

Gül, Çankaya Köşkü'nde, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili bir basın toplantısı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'nde, Rusya ile Gürcistan arasında yaşanan çatışmalarla ilgili olarak bir basın toplantısı düzenledi.

Gül'ün açıklamaları özetle şöyleydi:

Dışişleri Bakanımızdan ve diplomatlarımızdan Kafkasya'daki gelişmelerle ilgili brifing aldım. Rusya'nın operasyonu durdurduğu ile ilgili açıklama olumlu bir gelişmedir umarız bir ateşkese dönüşür. İki taraf da daha fazla kan dökülmemesi konusunda tititz davranmalıdır. Türkiye, AGİT ve Avrupa Birliği'nin görüşünü desteklemektedir.

Türkiye, insani yardım konusunda da hassas davranmaktadır. Tiflis'e insani yardım başladı. Bu yönde adımlar sürecek. Yaralı bir Türk gazetecinin Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili izinler alındı girişimler başladı. Bölgede Türk vatandaşları da bulunmaktadır. Azerbaycan Türk vatandaşlarının dönmesine yardımcı oluyor.

Türkiye barışın tesisi için girişimleri sürdürecek. Türkiye Gürcistan'ın toprak bütünlüğüne büyük önem vermektedir. Buna herkes saygı duymalıdır. Türkiye bölgesinde barış ve istikrar olması için üzerine düşen rolü oynayacaktır. Bu çalışmalar devam edecektir. Türkiye bölgede daima güçlü ve istikrarlı olmalıdır.

kafkasya'da barış sürecinin destekleneceği bir platform oluşturmalı. Bu konuda ilk bilgileri Sayın başbakan dün vermişti.

Boru hatlarında sorun yok. Bunları kimsenin hedef alması sözkonusu değildir. Sorunlar barışçıl yerlerden çözülmelidir. Herkes buna dikkat etmelidir. Türk diplomasisi üzerine düşen görevi her zaman yerine getirecektir. Sorunlar çıkmadan çözüm platformları oluşturulmalıdır.

GÜL, DIŞİŞLERİ BAKANI BABACAN VE DİPLOMATLARDAN KAFKASYA'DAKİ SON DURUMLA İLGİLİ BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Dışişleri Bakanı Ali Babacan tarafından Kafkasya'daki gelişmelerle ilgili brifing verildi.

Çankaya Köşkü'ndeki brifinge, Dışişleri Bakanı Babacan'ın yanı sıra Dışişleri Müsteşarı Ertuğrul Apakan, Müsteşar Yardımcısı Ünal Çeviköz ve öteki diplomatlar katıldı.

Basına kapalı gerçekleşen brifing, yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*