Gül'ün son dakika tepkisi sert oldu

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türkiye son dakikaya kadar askıya alınacak müzakere başlıklarının “en fazla üç” ile sınırlı kalması için Brüksel üzerinde baskı yaptı. Gül, Rehn'i arayarak sert tepki verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


ANKA, AB Komisyonu’nun dün açıkladığı ve 8 başlıkta müzakerelerin askıya alınmasını ve diğer başlıklarda müzakerelerin kapatılmaması yönündeki tavsiye kararı öncesinde yaşanan son dakika pazarlıklarla ilgili bilgilere ulaştı.

Türkiye-AB hattında yaşanan görüşmeler hakkında bilgi veren AB’li kaynaklar, Türk yetkililer tavsiye kararının açıklanmasından kısa bir süre öncesinde “zorlu görüşmeler” yapıldığını kaydetti. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn’in önceki gün Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü arayarak AB içersinde varılan mutabakat hakkında bilgi verdiğini kaydetti ve Gül’ün tepki gösterdiğini söyledi. Aynı yetkili, Türk tarafının askıya alınacak başlıkların en fazla üç ile sınırlı tutulmasında ısrar ettiğini ve diğer başlıkların Kıbrıs koşulunun yerine getirilmemesi halinde kapatılmaması önerisine karşı çıktığını kaydetti.

“MALUM ÜLKELER 20 BAŞLIĞA ÇIKARTILMASINI İSTEDİ”

Aynı yetkili, “Malum ülkeler” olarak tanımladığı Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, Fransa ve Avusturya’nın askıya alınacak başlıkların 20’ye kadar çıkarmak için ısrar ettiğini açıklarken, “Komisyon elinden geleni yaparak bu sayıyı 8’e indirdi” diye konuştu. Almanya’nın pozisyonunu “sıkıntılı” olarak tanımlayan yetkili, “Merkel Hıristiyan Demokratların yoğun baskısı altında kaldı” dedi.

“DEVAM ETMEK TÜRKİYE’NİN ÇIKARINA”

AB Komisyonu’ndan üst düzey bir yetkili de “Bize Eylül 2005 tarihindeki karşı deklarasyonda Avrupa liderleri bir görev verdi biz de bu teklif ile bu görevi yerine getirdik” diye konuştu. Son günlerde bazı ülkelerin müzakerelerin durdurulması yönünde bazı açıklamalar yaptıklarını hatırlatan yetkili, “Açıkladığımız tekliften daha iyisini yapamazdık” dedi. Yetkili, “Biz sürecin devamına dönük parametreler üzerinde durduk. Ve bunu sağladık” görüşünü ortaya koyarken “Süreci devam ettirmek Türkiye’nin çıkarınadır” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious