Gül'ün tehdit olarak algılanmasını anlamıyorum!

  • Giriş : 01.06.2007 / 13:59:00
  • Güncelleme : 01.06.2007 / 14:05:28

(AP) Türk milletvekili Cem Özdemir, Gül'ün tehdit olarak algılanmasını anlamıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Türk milletvekili Cem Özdemir, Cumhurbaşkanı adayı iken çekilen Abdullah Gül'ün tehdit olarak algılanmasını anlamakta güçlük çektiğini söyledi. Özdemir, "Sayın Gül'ün neyi tehdit ettiğini anlamakta güçlük çekiyorum. AK Parti konusunda herkes farklı düşünebilir. Ama sayın Gül bize radikal birisi imajını vermiyor" dedi.
Zengin dinler mozaiğini görmek için Türkiye'de dini kesimlere ziyaretlerde bulunduklarını anlatan Cem Özdemir, Atatürk Havalimanı'nda, Türkiye'nin genel seçim ve Cumhurbaşkanı seçimine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özdemir, 22 Temmuz'da yapılacak seçimlerle ilgili ''Her şeyden önce Türkiye'de güçlü bir yeşiller partisi olmamasının üzüntüsünü yaşıyorum. Ama yüzde 10 barajından ötürü bu biraz gerçek dışı. Türkiye'nin son 5 yılda geride bıraktıklarına baktığımızda farklı bir Türkiye görünmekte. Bunu sadece ben değil, yurt dışından gelen herkes söylüyor. Türkiye daha demokratik, refah düzeyi daha yüksek, fakirlikle mücadele konusunda bir hayli yol kat etmiş durumda. Türkiye'de birçok şey iyiye yönelik olarak değişti. Bu süreç Türkiye'yi hem dünyaya, hem de AB'ye taşıyor" diye konuştu.

-''GÜL, BİZE RADİKAL BİRİSİ İMAJINI VERMİYOR"-

AP milletvekili Cem Özdemir, Cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda yaşanan tartışmalara ilişkin de, şu değerlendirmeyi yaptı; "Bu konuda iki gözlemimi sizlerle paylaşmak istiyorum; Birincisi, anayasal değişiklikler sorunu çözmüyor. Asıl sorun biraz 12 Eylül anayasasında varmış gibi geliyor. İkincisi de, sayın Gül'le tekrar görüşme fırsatımız oldu. Bizim grupta kadın hakları savunucuları ve radikal feministler de vardı. Her açıdan laikliği savunan kişiler de vardı. Herkes o görüşmeden sonra 'Sayın Gül, ne kadın haklarına bir tehdit, ne de laikliğe bir tehdittir' sonucuyla çıktı. Yani şunu anlamakta doğrusu biraz güçlük çekiyorum; sayın Gül neyi tehdit ediyor? AKP konusunda herkes farklı düşünebilir, haklı olarak. Ama Sayın Gül bize radikal birisi imajını vermiyor.''

Türkiye'de misafir ettiği yabancı grubu VIP salonundan uğurlayan Özdemir, Arjantinli eşi Pia Casto ile havalimanından ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious