Gül'ün yargılanmasına DSP de tepkili

Gül'ün yargılanmasına  DSP de tepkili.6830
  • Giriş : 24.05.2009 / 21:22:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında yargılama yolunu açma girişimine bir itiraz da Demokratik Sol Parti'den geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


DSP Genel Başkanı Masum Türker, konu hakkında Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok gibi düşündüğünü belirterek, "Cumhurbaşkanı vatana ihanet suçu dışında yargılanamaz." dedi. Türker, Cumhurbaşkanlığı makamının siyasallaştırılmamasını da istedi.

DSP Genel Başkanı Masum Türker, partisinin Antalya İl Teşkilatı'nda basın toplantısı düzenledi. Türker, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü yargılama yolunu açma girişimlerine karşı olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı'nın yargılama girişiminde bulananları ve onları savunanları ülkede suni gündem oluşturmakla eleştiren Türker, şunları söyledi:

"Cumhurbaşkanının yargılanması konusunda ben Barolar Birliği Başkanı gibi düşünüyorum. Barolar Birliği Başkanı, 'Cumhurbaşkanı bu görevde olduğu sürece vatana ihanet dışında yargılanamaz' diyor. Suçu varsa görev süresinin sona erdiği gün yargılanmasında fayda vardır. Cumhurbaşkanlığı makamını sayın Abdullah Gül'ün kişiliği olarak görmüyorum. Türkiye Cumhuriyeti'nin birliğinden sorumlu bir makam olarak görüyoruz. Zaten biz iktidara talibiz. Önümüzdeki dönemde de o makama demokratik solcu birisinin oturmasına talibiz. Böyle tartışmalarla suni gündem oluşturmamalıyız." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı'nı yargılama girişiminde bulunanların ve o kararı savunanların enerjilerini ülkedeki açlığa, işsizliğe ekonomik sorunlara harcamalarını daha doğru bulduğunu ifade eden Türker, "Çok da fazla o makamı siyasallaştırmamak gerekir. Sayın Cumhurbaşkanı o makamı siyasallaştırırsa onun da hesabını günü gelince sorarız." değerlendirmesinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*