Gül'ün ziyareti Bağdat'la sınırlı!

Gül'ün ziyareti Bağdat'la sınırlı!.19064
  • Giriş : 16.03.2009 / 05:51:00
  • Güncelleme : 15.03.2009 / 23:11:49

Cumhurbaşkanı Gül, mart ayı içerisinde Irak'ın başkenti Bağdat'a iki günlük bir ziyarette bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, mart ayı içerisinde Irak'ın başkenti Bağdat'a iki günlük bir ziyarette bulunacak. Ziyarete, daha önce gündeme gelen Kerkük, Erbil, Necef kentleri dahil edilmedi.

Ancak Cumhurbaşkanı'nın Irak ziyaretine, daha önce gündeme gelen Kerkük, Erbil, Necef kentleri dahil edilmedi. Cumhurbaşkanı Gül, başkent Bağdat'ta Irak'ı oluşturan bütün taraflarla bir araya gelecek. Geçen yıl mart ayında Ankara'ya bir çalışma ziyaretinde bulunan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Abdullah Gül'ü ülkesine davet etmişti. Gül'ün ziyareti 2008 yılı Aralık ayında gerçekleşecekti. Cumhurbaşkanı'nın kulağındaki rahatsızlığın nüksetmesi üzerine bu ziyaret ileri bir tarihe ertelendi. Irak ve Türk diplomatları arasında yapılan temas sonrasında ziyaretin mart ayı bitmeden gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı. Ankara'da yapılan son değerlendirmede güvenlik gerekçesiyle Abdullah Gül'ün yalnızca Bağdat'a gitmesi belirlendi. Cumhurbaşkanı'nın Irak'ın kuzeyinde yer alan Erbil'in yanı sıra Necef ve Kerkük de programa dahil edilmedi. Ancak Ankara'daki kaynaklar, karşı taraftan bir talep gelmesi halinde Cumhurbaşkanı'nın Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani dahil Irak'ı oluşturan bütün taraflarla bir araya gelmesinin planlandığını belirtiyor. Irak Cumhurbaşkanı Talabani, Gül onuruna ziyaretin ilk akşamı bir yemek verecek. Barzani'nin bu yemeğe davet edilebileceği konuşuluyor. Cumhurbaşkanı'nın kesinleşen ziyaret tarihi güvenlik nedeniyle kamuoyuna açıklanmıyor.

Başbakan Erdoğan, Talabani ile İstanbul'da bir araya geliyor

Başbakan Tayyip Erdoğan, 5. Dünya Su Forumu'na katılacak Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile bugün görüşecek. Erdoğan, İstanbul'daki Başbakanlık Ofisi'nde yine aynı amaçla İstanbul'a gelecek olan Tacikistan Cumhurbaşkanı ve Kore Cumhuriyeti Başbakanı ile de bir araya gelecek.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*