Gümrük Birliği'nden çıkılmayacak

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Ali Babacan, “Dalgalı kur” ve “Gümrük Birliği’nden çıkmanın faturası yüzde 40 işsizliktir” dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in Gümrük Birliği ve dalgalı kur sisteminin tartışmalı olduğu sözlerine Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’dan tam tersi yönde karşılık geldi. Babacan, “Gümrük Birliği’nin tekrar masayaya yatırılması ‘Bundan çıkalım, bağları koparalım’ anlamına geliyorsa bunun karşılığı, faleket senaryosudur, yüzde 30-40 işsizliktir” dedi.

Dalgalı kur sistemini de savunan Babacan, “Piyasalar tarafından belirlenen kurun doğru kur olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

Ali Babacan, IMF ile çalışma kararının seçimden sonraya bırakıldığını kaydetti. Seçimden sonra Türkiye’nin çok farklı bir Türkiye olmasını beklediğini ifade eden Babacan, IMF ile ilişkilerle ilgili o günün şartlarında daha sağlıklı kararlar verilebileceğini söyledi. Ali Babacan, şöyle konuştu: “Ama ön yargı olmamalı, komplekse girmemeliyiz. Bugün için IMF ile çalışmak bizim kredibilitemizi artırıyor, Hazinemizin daha düşük faizle borçlanmasını sağlıyorsa, biz bu çalışmayı bugün için devam ettiririz. Türkiye’ye daha yüksek faizler, bedeller ödetmeye hakkımız yok. Aksi halde yüksek bedeller ödetmenin vebali vardır.”

Babacan, IMF’yle 6’ıncı gözden geçirmeninin tamamlanamama ihtimalinin de zayıf olduğunu söyledi.

İşçi maaşlarına 5+5 zam formülü
IMF heyeti ayrılmadan önce özellikle toplu iş görüşmeleri nedeniyle hükümetten hedefin üzerinde bir artış yapılmamasını istedi. Bu çerçevede işçi maaşlarına bu yıl yüzde 5+5 şeklinde bir artış yapılması gündeme geldi.

IMF’nin sağlık personeline döner sermayeden yapılan performans ödemelerinin kesilmesi önerisi ise hükümetten kabul görmedi. Aynı şekilde enerji KİT’lerinin mali durumu gereği zorunlu olan zam ihtiyacının da seçim öncesi karşılanmasının imkansız olacağı kararına varıldı. Bunun yerine, özellikle enerji KİT’lerinin harcamalarını azaltmak üzere yatırımlarından kesinti yapılacak.

3.8 milyar YTL’yi bulan kaynak ihtiyacının önemli bir bölümü yatırım, cari ve transfer harcamalarından yapılacak kesintiyle, kalanı ise gelir kalemlerinden gelecek beklentilerin üzerindeki tahsilat rakamları ile karşılanacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious