Gümrük Kanunu'nda değişiklik

Gümrük Kanunu'nda değişiklik.25224
  • Giriş : 18.06.2009 / 18:33:00

TBMM'de görüşülen, Gümrük mevzuatının AB ile uyumlu hale getirilmesi ve uygulamalardan kaynaklanan sorunların giderilmesini öngören tasarının tümü üzerindeki görüşmeler tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde milletvekillerin sorularını cevaplandırdı.

Yazıcı, Teftiş Kurulu Başkanının görevinden alınmasına ilişkin soruya, ''Gümrükte ya da kamu idarelerinde dürüst çalışan, bu ülkeye katma değer sağlama doğrultusunda performans ortaya koyan bir kişinin görevden almak kimin hakkı. 'Doğru iş yaptım' diyen hiç kimse görevinden alınmaz, en azından bizim dönemimizde alınmaz. Ama yanlışların da arkasında durmayız. Kim yanlış yaparsa, hakkındaki işlemleri çekinmeden icra ederiz'' diye konuştu.

Gümrük Birliği anlaşmasının 1996 yılından beri uygulanmasından dolayı bazı kazanımların olduğunu belirten Yazıcı, ''AB mevzuatına uyum konusunda kazanım içindeyiz. Birçok ülke, gümrük uygulamalarımızı, mevzuatımızı örnek alıyor. Bu konuyla ilgili bizden bilgi alış verişinde bulunmaktalar'' dedi.

Yazıcı, Bulgaristan'a giriş ve çıkışlarında bazı sıkıntıların olduğuna ilişkin iddialar üzerinde duracaklarını bildirdi.

Devlet Bakanı Yazıcı, Akaryakıt kaçakçılığıyla ilgili olarak Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda çalışmaların yürütüldüğünü, 2009 yılı başından bugüne kadar gerçekleşen 53 kaçakçılık olayında 1 milyon 153 bin 989 kilogram akaryakıt ve akaryakıt harici ürüne el konulduğunu kaydetti.

Genel Kurulda temel yasa olarak ele alınan tasarının tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının ardından 1. bölümünde yer alan maddelerin görüşmelerine başlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*