Gümrük Müsteşarının bayrak isyanı

Gümrük Müsteşarının bayrak isyanı.6357
  • Giriş : 09.10.2008 / 00:24:00
  • Güncelleme : 09.10.2008 / 11:58:37

Gümrük Müsteşarı, Gümrük Bayrağı ile ilgili yorumlara tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bu bayrak 1937'den beri var.

Gümrük Müsteşarı Emin Zararsız, son günlerde Gümrük Bayrağı aleyhinde bazı basın organlarında ve internet sitelerinde yayınlanan haber, yazı, demeç ve yorumların gerçeği yansıtmadığını, ''maksatlı olduğunun düşünüldüğünü'' kaydetti.

Emin Zararsız, yazılı açıklamasında, son günlerde bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan Gümrük Bayrağı ile ilgili haber, demeç ve yorumların ''maksatlı, gerçeği çarpıtan, mesnetsiz, yanlış ve eksik bilgiler içerdiğini'', bu nedenle açıklama yapma gereği duyulduğunu ifade etti.

Gümrük idarelerinde kullanılan Gümrük İdaresi Bayraklarının 14 Eylül 1937 tarihli ve 3708 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhurbaşkanı, İsmet İnönü'nün başbakan sıfatlarıyla imzalarını taşıyan, Bakanlar Kurulu'nun 28 Temmuz 1937 tarihli ve 2/7175 sayılı kararnamesi ile Türk Bayrağı Nizamnamesinin 36. maddesinde işaret edilen (2) numaralı levha ile tespit edildiğini hatırlatan Zararsız, söz konusu levhada gümrük idareleri için iki adet hususi bayrak yer aldığını vurguladı.

Zararsız, şöyle devam etti:

''Bunlardan Türk Bayrağı'nın ay ve yıldızı levhada belirtilen ölçülerde, yeşil renkli dikdörtgen şeritle çerçeveleyen bayrak 'Gümrük Dairesi Bayrağı' ve yeşil zeminin ortasında yine levhada belirtilen ölçülerde kırmızı ve beyaz dikdörtgen şeklindeki bayrak ise 'gümrük kontrolü'nü simgeleyen bayraktır.

Gümrük Dairesi ve Gümrük Kontrolü'nü simgeleyen hususi bayraklar 1937 yılından bu yana bütün gümrük idarelerinde ve kara sınır kapılarında kullanılmaktadır.

Gümrük Müsteşarlığı'nın resmi web sitesinin sağ üst köşesinde kullanılan hususi bayrak Türk Bayrağı olmayıp, yukarıda açıklanan şekildeki 'Gümrük Dairesi' (Gümrük Teşkilatı) bayrağıdır. Gümrük Dairesi bayrağı, Türk Bayrağı'nın şekli ve ölçüleri ile aynı olup, ay ve yıldızı yeşil renkli dikdörtgen bir şerit çerçevelemektedir.''

Gümrük mevzuatında yer alan hususi Gümrük Bayrakları ile ilgili hükümleri de hatırlatan Zararsız, son günlerde gümrük bayrağı aleyhinde bazı basın organlarında ve internet sitelerinde yayınlanan haber, yazı, demeç ve yorumların gerçeği yansıtmadığını, maksatlı olduğunun düşünüldüğünü kaydetti.

Açıklamada, ayrıca, ''müsteşarlığın ve yöneticilerinin haklarına saldırı ve hakaret içeren bu maksatlı ve gerçekleri çarpıtan haber, yazı ve yorumlar nedeniyle yasal hakların saklı tutulduğu'' belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*