Gümrük vergileri sıfırlanacak

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Kalabalık bir işadamı heyetiyle Suriye'de bulunan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, "Suriye-Türkiye arasındaki gümrük vergilerinin sıfırlanacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullatif Şener, Suriye ile Türkiye arasında imzalanan en önemli anlaşmanın Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu ifade ederek, "Bu anlaşma ile gümrük vergileri kademeli olarak kaldırılacak. Zamanla bu vergiler sıfırlanacak. Bu da iki ülke arasındaki ticareti daha da geliştirecek." dedi.

Bir dizi temas ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla kalabalık bir heyetle Suriye'ye gelen Bakan Şener, yoğun bir gündemle ziyaretlerini gerçekleştiriyor. İlk olarak Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile bir araya gelen Şener, daha sonra Başbakan Naji Otri ve Başbakan Yardımcı Abdullah Derdariy ile görüştü.

Heyetler arasında yapılan görüşmelerin ardından istirahata çekildiği otelde basın mensuplarının sorularını değerlendiren Şener, ziyaretinin "çok verimli" geçtiğini söyledi. Yaptığı temaslarla ilgili bilgi veren Şener, "Önce Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad ile görüştük, ardından Başbakan Otri ve Başbakan Yardımcısı Derdariy ile bir araya geldik. Heyetler arası ile görüşmeler yaptık. Yarın Maliye Bakanı Muhammed Hüseyin ardından Ekonomi ve Ticaret Bakanı Bakanı Amr Hüsnü Lütfi ile görüşmemiz var. Yoğun ve üst düzey görüşmeler yapıyoruz şu ana kadar programımız çok verimli geçti. Gerek Cumhurbaşkanı Esad gerekse diğer görüşmelerimiz çok olumlu oldu." şeklinde konuştu.

Türkiye ile Suriye arasında birçok anlaşma imzalandığına dikkat çeken Şener, "Bu anlaşmaların en önemlisi Serbest Ticaret Anlaşmasıdır. Bu anlaşma iki taraf tarafından gerekli prosedürler tamamlandığı için 01 Ocak 2007 tarihinde yürürlüğe girecektir. Yürürlüğe girmesinin ardından da Suriye ile Türkiye arasındaki gümrük vergileri kademeli olarak kaldırılacaktır. Zamanla da bu vergiler sıfırlanacaktır. Buda her iki ülke arasındaki ticareti geliştirecek bir husustur. Şu an yıllık 1 milyar dolar gibi bir ticaret hacmi var. Ancak bu anlaşmadan sonra bu ticaret hacminin daha da artacağını tahmin ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Basın mensuplarına değerlendirmesinde "İki ülke arasında ekonomi alanında çok büyük gelişmeler var" diyen Şener " İki ülke arasında çok sayıda anlaşma imzalandı. Daha önceki anlaşmalar gözden geçirildi. Önümüzdeki dönem için yapılacaklar gözden geçirildi. İkili ve heyetler arası görüşmelerde başta Devlet Planlama teşkilatı olmak üzere Dış Ticaret Müşteşarlığı, Bankacılık Düzenleme Kurulu yapılacak işleri gözen geçirildi. İkili ilişkilerin derinleştirilmesi kararlaştırıldı" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious