Gümrükçü: Vize muafiyetinde aksi karar Adalet Divanı için felaket olur

Gümrükçü: Vize muafiyetinde aksi karar Adalet Divanı için felaket olur.12297
  • Giriş : 05.11.2012 / 17:00:12

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, vize engelinin kalkması yolunda önem taşıyan Demirkan davasında, Avrupa Adalet Divanı'na (ABAD), AB üyesi ülkelerden yoğun baskı yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akdeniz Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Harun Gümrükçü, vize engelinin kalkması yolunda önem taşıyan Demirkan davasında, Avrupa Adalet Divanı'na (ABAD), AB üyesi ülkelerden yoğun baskı yapıldığını söyledi. Gümrükçü, bu sebeple kendilerinin de STK'larla birlikte yarınki duruşmayı yerinde izleyeceklerini bildirdi. Gümrükçü, "Mahkeme siyasi baskıya boyun eğerek, şimdiye kadarki kararlarının tersine bir karar verirse bu hem mahkeme için, hem Avrupa Birliği (AB) için bir felaket olur." dedi.

Harun Gümrükçü, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) Genel Merkezi'nde Türk sivil toplum kuruluşları ve Alman hukukçuların katıldığı bir basın toplantısı düzenledi. Gümrükçü, daha önce vize muafiyetiyle ilgili altı davada Türklerin lehine karar veren mahkemenin üzerinde bu sefer yoğun bir siyasi baskı olduğunu bildirerek, buna karşılık kendilerinin de davayı yerinde izlemeye karar verdiklerini hatırlattı. Başta Köln Türk Üniversiteliler Derneği (Türk ÜniD) olmak üzere Türk STK mensupları da bu amaçla yarın Köln'den kalkacak iki otobüsle Lüksemburg'a giderek davayı izleyecek.

Mahkemenin olumsuz bir karar vermesi durumunda 50 yıllık tarihini reddetmiş olacağına dikkat çeken Harun Gümrükçü, "Bu da dünyada çok iyi bir yeri olan mahkemenin kendi kendini inkarı anlamına gelir ve mahkeme saygınlığını yitirir. Türkiye saygınlığını yitirmez, Türkiye yoluna devam eder. Siz bir mahkeme üzerine bu kadar baskı kurarak mahkemenin karar vermesini sağlayabilirseniz bu bir mahkeme için felakettir ama Avrupa Biriliği için, üye ülkeler için daha büyük bir felakettir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious