Gümrükçülerden uyuşturucu yakalama rekoru

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

''9 Şubat'ta Kapıkule Sınır Kapısında dünya gümrüklerinde bir defada yakalanan en yüksek miktar olan 565 kilo eroin yakalanarak bir rekora imza atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, bu yıl içinde eroin yakalamalarının 1 ton 468 kiloya ulaştığını, bu yakalamaların piyasa değerinin yaklaşık 107 milyon 966 bin YTL olduğunu, geçen sene ise yakalamalarda Avrupa rekoru kırıldığını bildirdi.

Tüzmen, Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ve İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü Kaçakçılık, İstihbarat ve Narkotik personeli tarafından yürütülen uyuşturucu yakalama çalışmaları dolayısıyla düzenlenen ödül töreninde yaptığı konuşmada, Gümrük İdaresinin Avrupa ve dünyada rekorlar kırar hale geldiğini söyledi.

İstanbul Halkalı'da Fransa'ya gitmek üzere gümrüklenen, otomotiv yedek parçası yüklü bir TIR ve otonun takibe alınarak 29 Mart 2007'de Kapıkule Sınır Kapısında durdurulduğunu, İstanbul'dan gelen ekibin, X-Ray cihazı ve narkotik köpek yardımıyla yaptığı aramada 305 kilo eroin ele geçirildiğini belirten Tüzmen, 30 Mart'ta ise Pendik Ro-Ro Limanında yer alan Gamma-Ray cihazının yardımıyla 53 kilo eroinin ele geçirildiğini anlattı.

Bakan Tüzmen, İki günde ele geçirilen toplam eroinin 358 kilo olduğunu kaydederek, ''Eldeki imkansızlıklara rağmen ekibimiz çok önemli başarılara imza atmıştır. Bu personelle çalışmaktan gurur duyuyorum'' dedi.

-''EROİN YAKALAMADA REKOR KIRILDI''-

3 Şubat'ta İpsala Sınır Kapısında 58 kilo eroin yakalandığını aktaran Bakan Tüzmen, şöyle devam etti:

''9 Şubat'ta Kapıkule Sınır Kapısında dünya gümrüklerinde bir defada yakalanan en yüksek miktar olan 565 kilo eroin yakalanarak bir rekora imza atıldı. 12 Şubat'ta da 202 kilo eroin tabutlara zulalı olarak ele geçirildi. Yine, 21 Şubat'ta İstanbul'da 208 kilo eroin yakalandı.

Bunların hepsini alt alta koyduğumuzda 2007 yılı içerisinde yapılan eroin yakalamaları 1 ton 468 kiloya ulaşmıştır. Bu yakalamaların piyasa değeri yaklaşık 107 milyon 966 bin YTL'dir. Tabii bu, Türkiye değeridir, Avrupa'da bu 2-3 katına çıkmaktadır. 2006'da 2 ton 75 kilo ile Gümrük İdaremizin eroin yakalaması tüm Avrupa gümrükleri yakalamalarına eşdeğer nitelik taşımaktadır, bu bir Avrupa rekorudur. Bunlar çok önemli başarılardır. Bunlar, Türk Gümrük İdaresinde gerçekleşen kabuk değişiminin, genetik yapı değişikliğinin ve personelimizin özverisinin rakamlarla ifadesidir.''

-''YAKALAMA RAKAMLARI YÜZDE 398 ARTTI''-

Yakalanan bu başarıların sonucunda bazı ülkelerin Türkiye'ye takdirlerini ilettiğini aktaran Tüzmen, Avrupa'nın mali yardımda bulunduğunu, bu yardımla sağlanan 5 adet X-Ray cihazının 2007'de devreye sokulacağını söyledi.

Bakan Tüzmen, Gümrük Muhafaza, Kaçakçılık, Narkotik, İstihbarat birimlerinin dünyanın dört bir tarafındaki birimlerle irtibat ve işbirliği halinde çalıştığını, dile getirerek, ''Şu son dönemdeki çalışmalar ise tamamıyla ekibimiz tarafından gerçekleştirildi. Üstelik eldeki sıkıntılı imkanlara rağmen... Gönül ister ki, her yerde X-Ray cihazı olsun. Ama imkansızlıkları gidermeye çalışıyoruz. Bu, yürek isteyen bir mücadele. Daha iyilerini yapmak için gerekli irademiz var'' diye konuştu.

2003-2006 yılları arasında tüm eşyalarda kaçak yakalamalarının toplam 5 bin 601 olayda 1,7 milyar YTL değerinde olduğunu belirten Bakan Tüzmen, yakalama rakamlarının 1999-2002 dönemi ile karşılaştırıldığında kıymet bazında yüzde 398 oranında bir artış gerçekleştirildiğini ifade etti.

Tüzmen, Kaçakçılıkla mücadelede teknik alt yapının geliştirilmesine büyük önem verdiklerini vurgulayarak, bu kapsamda geliştirilen GÜMSİS projesinin 5 sınır kapısında tamamlandığını, yaygınlaştırma sürecinin hızla devam ettiğini söyledi.

-TIR SORUNU-

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tüzmen, Avrupa'ya kara yolu taşımacılığında yaşanan sorunlara ilişkin bir soru üzerine şu karşılığı verdi:

''1996 yılında AB Gümrük Birliği anlaşması çerçevesinde verilen kota miktarı ve dış ticaret rakamımız ile bugünkü rakamlar arasında dağlar kadar fark var. Dolayısıyla çok daha fazla kotaya ihtiyaç var. Bu konuda Dış İşleri Bakanlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi, Uluslararası Nakliyeciler Derneği çalışmalar yapıyor. Bu, Türkiye'nin haklı talebidir. Görüşmelerimiz devam ediyor. Bir pazar savaşımı var. Biz haklı talebimizi belgelendirerek ortaya koymaya çalıştık.''

Kocaeli'nde tankerlerin Gümrükte tutulduğu yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine Tüzmen, yasal olarak ne yapılması gerekiyorsa personelin yaptığını söyledi.

Tüzmen, daha sonra son dönemdeki yakalama çalışmalarında başarı gösteren 30 Gümrük personeline birer takdir belgesi verdi.

Bu arada, personele ayrıca birer maaş ikramiye verildiği de öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious